Beatrice Mahler, anunț cumplit: Media de vârstă a pacienților COVID internați la ATI este cea mai scăzută de la începutul pandemiei

Beatrice Mahler, managerul Institului de Boli Infecțioase Marius Nasta, a anunțat că pacienții COVID internați la ATI sunt din ce în ce mai tineri, iar media de vârstă este cea mai scăzută de la începutul pandemiei.
Ruxandra Rădulescu
06 oct. 2021, 13:39
Beatrice Mahler, anunț cumplit: Media de vârstă a pacienților COVID internați la ATI este cea mai scăzută de la începutul pandemiei
Beatrice Mahler

Sistemul sanitar din România este din ce în ce mai depășit de situația pandemică actuală, iar miercuri s-a raportat că nu mai există niciun pat liber la ATI în toată țara.

Beatrice Mahler, managerul Institutului Marius Nasta din Capitală a precizat, miercuri, la Antena 3, că cinci containere vor fi montate în curtea spitalului, pentru triajul pacienților bolnavi de COVID-19.

„Numărul de pacienți care au nevoie de spitalizare este în creștere. Avem, în acest moment, 23 de pacienți peste limita de paturi pe care o avem avizată. Avem pacienți care vin în continuare la evaluare, cu saturații scăzute.

Este agitație. Încercăm să găsim soluții pentru fiecare persoană care vine.

Avem o caravana cu 8 pacienți, de Terapie Intensivă, care este plină. La fel cum este plină și secția de Terapie Intensivă.

Pacienți tineri, o medie de vârstă în Terapie Intensivă la Marius Nasta de 56 de ani. Extrem de mică pentru pacientul COVID. Cred că nu am avut niciodată la Marius Nasta această medie de vârstă așa scăzută.

Vom organiza o zona de cinci containere pentru triajul pacienților. Un triaj care să permită și o zona de izolare a paceintilor care vin cu infecție SARS-CoV-2.”, a afimat Beatrice Mahler, la Antena 3.

Beatrice Mahler anunţă că secţia de chirurgie toracică de la Marius Nasta se închide. Personalul se mută pe secţia COVID

Beatrice Mahler a declarat că Institutul Marius Nasta funcţionează de luni la capacitate maximă, dar că toate locurile sunt ocupate.De asemenea, medicul a precizat că personalul medical de pe secţia de chirurgie toracică se mută pe secţia COVID.

„Ca să putem ajuta pacientul COVID din secţie, să facem funcţională unitatea mobila ATI tot personalul s-a mobilizat. De vineri secţia COVID are 81 de paturi, de azi ATI COVID are 15 paturi.

Suspendăm activitatea în secţia de chirurgie toracică, nu pentru că nu am avea adresabilitate, ci pentru că personalul din ATI implicat în asistenţa pacientului postoperator trebuie să susţină integrarea în activitatea ATI a noilor colegi, şi credeţi-mă este greu şi să educi, să fii educat, iar când asta faci sub presiune totul se complică. O parte din medicii pneumologi nu mai pot evalua pacienţii din spitalizarea de zi pentru că munca în zona COVID este extrem de solicitantă”, a mai transmis managerul”, a spus medicul, potrivit Mediafax.

Managerul Institutului Marius Nasta spune că persoanalul ATI este suprasolicitat din punct de vedere emoţional, din cauza numărului de oameni care mor din cauza coronaviruslui.

„Azi personalul medical din ATI cu lacrimi în ochi îmi spunea că ‘nu mai pot’, că în 20 de ani de carieră nu au mai avut perioade în care pacienţii să moară unul după altul, că toţi sunt gravi, mult mai gravi decât în valurile anterioare şi că fiecare om pe care îl pierd îi demoralizează, pentru că vă mărturisesc că fiecare privire a unui om care mai cere o clipă te urmăreşte o viaţă! Iar tu neputincios, epuizat şi limitat din multe părţi, nu poţi face mai mult”, a mai precizat medicul.

Potrivit managerului, luni, la ora 13.00, în secţia COVID erau 17 locuri libere, dar care s-au ocupat în câteva ore. Au fost pregătite paturi pentru holuri şi butelii de oxigen.

Medicul mai spune că a fost pregătit şi centrul de vaccinare însă aici e puţină lume….’aglomeraţie’ este la intrarea în pavilionul COVID.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Scandal pe drepturi de imagine la Dinamo! Fiica regretatului Lică Nunweiller cere daune de milioane de euro de la club: Cîrjan și Musi sunt și ei vizați
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Iluzia optică a momentului. Ai 11 secunde la dispoziţie să găseşti iepuraşul ascuns printre pisici
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Tehnicianul din SuperLiga l-a uimit pe Prunea: ”Nimeni nu se aștepta, asta înseamnă să fii antrenor! Nu a făcut aceleași greșeli”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil