Bebeluş mort la maternitatea din Buzău. Mama, o adolescentă în vârstă de 15 ani, a fost diagnosticată cu gripă

Un bebeluş născut de o adolescentă de 15 ani, diagnosticată cu gripă, a murit în Maternitatea Buzău. După naştere, starea tinerei s-a agravat şi a fost transferată la Spitalul ”Marie Curie” din Capitală.
Alina Costache
14 ian. 2019, 13:49
Bebeluş mort la maternitatea din Buzău. Mama, o adolescentă în vârstă de 15 ani, a fost diagnosticată cu gripă

Potrivit medicului epidemiolog Carmen Scântei din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Buzău, săptămâna trecută, o adolescentă de 15 ani din Râmnicu Sărat s-a prezentat la spitalul din localitate cu stare subfebrilă îndelungată.

Medicii au transferat-o la Spitalul Judeţean Buzău, unde specialiştii au suspectat că suferă de gripă şi au prelevat probe pe care le au trimis la Bucureşti.

Până la primirea rezultatului, adolescenta însărcinată a fost internată în Maternitatea Buzău, izolată de restul pacientelor, aici primind tratament antiviral specific.

Duminică, tânăra a născut la termen un bebeluş care a primit spor Apgar 2 şi care a murit, luni, la mai puţin de 24 de ore de la naştere. După naştere, starea tinerei s-au înrăutăţit şi a fost nevoie ca ea să transferată la Spitalul Marie Curie din Capitală.

Între timp, Direcţia de Sănătate Publică a primit rezultatele analizelor tinerei care au confirmat prezenţa virusului gripal.

„Este vorba despre o tânără de 15 ani din Râmnicu Sărat cu o sarcină nesupravegheată care a ajuns la spital pe fondul unei stări subfebrile puse pe seama sarcinii. Copilul care a avut la naştere un scor Apgar 2 şi pentru care medicii au depus eforturi ca să îl menţină în viaţă a murit luni dimineaţă”, a spus medicul Carmen Scântei din cadrul DSP Buzău.

Conducerea DSP Buzău a anunţat că deocamdată nu se ştie cauza decesului nou-născutului, aceasta urmând a fi stabilită în urma necropsiei.

Citeşte şi Bebeluş mort de gripă la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucureşti. Numărul deceselor a ajuns la 7

 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Video șocant! Denis Alibec a înjurat copiii de la Barca Academy după Chindia – Farul 3-3. Reacția atacantului: „Vorbeam cu cei de la Târgoviște, nu cu cei mici”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului. Un actor din serialul Virgin River a fost găsit fără suflare: Ne va lipsi tuturor
Playtech.ro
Cum protejezi trandafirii de afide înainte ca insectele să distrugă bobocii și frunzele
Adevarul
Restaurantul lui Pescobar din Londra, închis din cauza restanțelor la chirie
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Cum arată Andreea Marin fără strop de machiaj pe față și complet nearanjată: „La 51 de ani, mă simt mai femeie ca oricând”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi