Marius Alecu, cunoscut și drept Bebino, a ajuns de urgență la spital. Interlopul din clanul sportivilor ispășește o pedeapsă de 10 ani la penitenciarul de maximă siguranță din Giurgiu. Acesta s-ar confrunta cu mai multe probleme de sănătate, inclusiv afecțiuni psihice.
În ianuarie 2020, după un conflict cu membrii unui clan, Bebino a fost atacat de mai multe persoane. Pentru a se apăra, acesta l-a înjughiat în gât pe unul dintre agresori. Bărbatul a scăpat pe viață, însă Alecu a fost acuzat de tentativă de omor. Întregul scandal ar fi izbucnit din cauza traficului de droguri și zonele de influență disputate de clanul Rinu și gruparea Sportivilor.
Pe fondul mai multor incidente de acest tip, Bebino a fost condamnat la 10 ani de închisoare. După ce a petrecut 21 de zile în carantină la Rahova, el a fost transferat la penitenciarul de maximă siguranță din Giurgiu, unde ar fi avut mai multe conflicte cu ceilalți condamnați, dar și cu personalul.
Potrivit surselor din cadrul Administrației Naționale a Pentitenciarelor (ANP), Marius Alecu ar suferi de mai multe boli cronice, inclusiv de afecțiuni psihice, pentru care urmează un tratament medicamentos special. Recent, el a ajuns de urgență la spitalul penitenciarului din Rahova în stare severă de deshidratare din cauza unei probleme la stomac.
În anul 2022, Marius Alecu le-ar fi spus magistraților că se confruntă cu o boală a rinichilor, că are probleme cu coloana vertebrală și că ar fi suspect de o afecțiune gravă a plămânilor. Totodată, pe fondul acestor afecțiuni, King Kong se plângea că în spatele gratiilor s-a îmbolnăvit și mai tare și că ar avea pierderi de memorie.