BELGIA vs. RUSIA 1-0. „Diavolii” s-au calificat CHINUIT în optimi la CM 2014. Victorie obţinută în minutul 88

BELGIA vs. RUSIA 1-0. Fără să fie deloc convingătoare, Belgia a câştigat şi a doua partidă jucată la Campionatul Mondial de Fotbal 2014, 1-0 cu Belgia. Golul victoriei "Diavolilor Roşii" a fost marcat de Divock Origi, jucătorul lui Lille, în minutul 88.
Daniel Spătaru
22 iun. 2014, 10:42
BELGIA vs. RUSIA 1-0.

BELGIA vs. RUSIA LIVE VIDEO 1-0

Belgia era dată mare favorită la acest turneu final al Campionatului Mondial de Fotbal 2014 şi în parte a reuşit să îşi onoreze acest statut. Rezultatele sunt de partea „Diavolilor Roşii”, victorii cu Algeria (scor 2-1) şi Rusia (scor 1-0), însă modul în care ele au fost obţinute nu sunt de natură să satisfacă exigenţele microbiştilor.

La un Mondial în care accentul se pune pe fotbalul spectacol, elevii lui Marc Wilmots au ajuns să fie fluieraţi la scenă deschisă de publicul brazilian de pe Maracana, pentru jocul lor bătrânicios, lipsit de viziune şi total ineficace. În această morişcă a plictiselii s-a ajuns ca vedete precum Eden Hazard sau Lukaku să fie nişte anonimi pe câmpul de joc.

În marea sa parte, meciul Belgia – Rusia a fost unul plictisitor. În repriza a doua ruşii au orchestrat mai bine câteva acţiuni ofensive şi chiar le-au fost superiori belgienilor, care păreau mulţumiţi cu scorul de 0-0.

Din minutul 84, fizionomia jocului s-a schimbat însă brusc. O bară a lui Kevin Miralas, din lovitură liberă, a fost alarma de ceas care i-a trezit pe oamenii lui Wilmots. Treziţi din amorţeală s-au bulucit spre poarta lui Akinfeev şi Divock Origi a intrat într-o combinaţie superbă cu Eden Hazard, a reprimit mingea în centrul careului rus, de unde a catapultat-o în plasă. Era minutul 88, iar până la fluierul final belgienii au mai avut ocazia unui gol, dar Miralas a ratat şasa unui 2-0 ce ar fi fost, oricum, nedrept. Chiar şi aşa, Belgia este deja calificată în optimi.

Clasamentul grupei H, înaintea meciului Coreea de Sud – Algeria: 1. Belgia 6p (3-1), 2. Coreea de Sud 1p (1-1), 3. Rusia 1p (1-2), 4. Algeria 0p (1-2).

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 90+3 Finalul meciului, Belgia câştigă cu 1-0!

Min. 90 Meciul va fi prelungit trei minute.

Min. 88 GOOOOL Belgia! Origi a marcat după o combinaţie superbă cu Eden Hazard. Jucătorul lui Chelsea i-a pasat înapoi, în centrul careului, de unde Origi nu l-a iertat pe Akinfeev! Belgia – Rusia 1-0!

Min. 84 Bară Belgia, din lovitură liberă! Miralas a şutat în stâlpul din dreapta lui Akinfeev!

Min. 80 Şut Eşcenko, în cross, din 16 metri, puţin pe lângă poarta lui Courtois.

Min. 74 Gluşakov este servit excelent la marginea careului belgian, dar finalizarea lasă de dorit, şutul ducându-se mult peste poartă.

Min. 71 Kokorin reia periculos cu capul spre poarta Belgiei, Kompany respinge în corner.

Min. 66 Meciul este slab, fără ocazii de poartă, iar spectatorii brazilieni au început să-i fluiere pe jucători.

Min. 62 Schimbare şi la ruşi, Eşcenko intră în locul lui Kozlov, care s-a plâns de crampe.

Min. 57 A doua schimbare la belgieni, Lukaku, dezamăgitor, a fost înlocuit cu Divock Origi.

Min. 55 Cartonaş galben văzut de belgianul Axel Witsel, pentru un fault dur.

Min. 53 Ruşii sunt mai activi, şut Gluşakov, din unghi, pe lângă poarta lui Courtois.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45 Finalul primei reprize.

Min. 44 Ruşii ratează ocazia meciului. Kokorin nu reuşeşte, din 8 metri, să reia cu capul pe spaţiul porţii lui Courtois. Mingea s-a dus pe lângă stâlpul din stânga.

Min. 43 Şut frumos Faizulin, din prima, de la 25 de metri, mingea trece peste poartă.

Min. 38 Rusul Gluşakov primeşte primul cartonaş galben al meciului, pentru o intrare periculoasă la Mertens.

Min. 36 Ocazie mare a lui Mertens! Belgianul a tras din unghi, din 8 metri, dar Akinfeev a reuşit să respingă.

Min. 31 Prima schimbare a meciului se produce în axul central al defensivei belgiene. În locul lui Vermaelen intră jucătorul lui Tottenham, Vertonghen. Se pare că este vorba de o accidentare la genunchi în cazul lui Vermaelen.

Min. 29 Şut Kanunikov, din afara careului, Courtois respinge.

Min. 21 Mertens creează din nou pericol la poarta ruşilor. El câştigă un duel cu Kombarov, dar şutul său trece pe lângă poartă.

Min. 19 Şut Mertens, de la 35 de metri, mingea trece pe lângă poarta lui Akinfeev.

Min. 18 Thibaud Courtois nu a pierdut niciun meci în calitate de portar al Belgiei, bilanţul său în tricoul „Diavolilor” fiind de 12 victorii şi 6 egaluri.

Min. 13 Incursiune frumoasă a lui Kevin De Bruyne, pe dreapta, acesta îi pasează lui Mertens, care centrează pentru Lukaku, însă balonul e degajat de defensiva rusă.

Min. 12 Ruşii au cea mai mare ocazie a meciului! Şut Faizulin, din 18 metri, Courtois respinge în corner.

Min. 7 Belgienii au câştigat trei dintre ultimele patru întâlniri cu Rusia. Dacă înving astăzi, „diavolii” se califică în optimile CM 2014.

Min. 3 Excelent lansat în adâncime, Mertens controlează perfect balonul şi şutează, dar balonul este blocat de Ignaşevici.

Min. 2 Contraatac periculos, extrem de rapid, al ruşilor, 3 contra 2, însă defensiva belgiană reuşeşte să stopeze acţiunea.

Min. 1 Meciul începe tare, belgienii au primul corner al meciului.

Min. 1 A început partida Belgia – Rusia.

Componenţa formaţiilor:

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Kompany, Van Buyten – Dries Mertens, Witsel, Fellaini – De Bruyne, Hazard, Lukaku. Selecţioner: Marc Wilmots.

Rusia: Akinfeev – Kozlov, Berezuţki, Ignaşevici, Kombarov – Gluşakov, Denisov, Faizulin, Şatov – Kokorin, Kanunikov. Selecţioner: Fabio Capello.

Belgia şi Rusia se întâlnesc astăzi, la Rio de Janeiro, într-un meci care va decide, probabil, câştigătoarea Grupei H a CM 2014.

”Diavolii roşii”, la primul lor Campionat Mondial după 2002, au venit în Brazilia ca fiind unii dintre favoriţi, casele de pariuri considerând că Belgia are a cincea şansă la câştigarea trofeului, după Brazilia, Argentina, Germania şi Spania. Totuşi, Belgia s-a impus greu în prima partidă de la CM 2014, 2-1 cu Algeria, în timp ce Rusia a remizat cu Coreea de Sud (scor 1-1).

Citeşte şi GAFA MONDIALELOR. Portarul Rusiei a greşit INCREDIBIL în meciul cu Coreea de Sud VIDEO

Cele două echipe s-au întâlnit de opt ori, incluzând şi meciurile cu URSS, Rusia conduce cu 4-3 la general, iar alt meci s-a încheiat la egalitate. Aceasta va fi a cincea confruntare la Cupa Mondială, fiecare echipă având două victorii până acum. URSS s-a impus cu 4-1 în 1970 şi cu 1-0 în 1982, iar belgienii au învins cu 4-3 după prelungiri în optimile turneului din 1986 şi cu 3-2 în grupe la ediţia din 2002.

Citeşte şi BELGIA-ALGERIA 2-1 în GRUPA H de la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014

În cazul ambelor echipe, cea mai bună performanţă este calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, Rusia (URSS) în 1966, iar Belgia 20 de ani mai târziu.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Cum arată mâna jucătoarei de tenis, Andreea Prisăcariu, după finala din Antalya: ”Așa se face victoria”
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care nu locuiesc la adresa din buletin. Se schimbă cartea de identitate în termen de 15 zile. Amendă 1.000 de lei
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend