BERD: Europa de Est continuă să fie expusă la riscul unei crize de creditare

Europa de Est continuă să fie expusă riscului unei crize de creditare, în condiţiile în care băncile occidentale reduc finanţarea pentru a respecta reglementările mai stricte referitoare la capital, chiar şi după ce Banca Centrală Europeană (BCE) le-a oferit împrumuturi avantajoase, potrivit BERD.
Romania TV
24 feb. 2012, 15:55
BERD: Europa de Est continuă să fie expusă la riscul unei crize de creditare

Criza datoriilor din zona euro s-a extins în estul continentului prin legăturile comerciale şi bancare, afectând redresarea Europei emergente din recesiunea din 2009.

„Împrumuturile pe termen de trei ani, în valoare de 489 miliarde de euro, acordate de BCE băncilor au acontribuit la evitarea unui dezastru major, dar creşterea economică încetineşte, iar creditele sunt greu de obţinut” , a declarat Piroska Nagy, director pentru strategie de ţară la BERD în Londra, într-un interviu acordat Bloomberg.

Nagy a spus că BERD este foarte mulţumită că BCE a făcut în sfârşit ceea ce ar trebui să facă o bancă centrală.

„Dar din cauza evoluţiei economiilor, a fluxurilor de capital şi a finanţării comerţului, suntem foarte precauţi în a susţine că am ieşit din zona de pericol”, a avertizat el.

Pieţele financiare est-europene şi-au revenit în acest an, datorită aşteptărilor că încetinirea creşterii economice din zona euro va fi mai puţin gravă decât s-a anticipat.

Angajamentul Rezervei Federale (Fed) americane de a menţine dobânda de politică monetară aproape de nivelul zero până cel puţin la sfârşitul anului 2014 a contribuit la interesul investitorilor pentru plasamente cu randamente ridicate cum sunt cele din Europa de Est. În plus, lichidităţile puse la dispoziţie băncilor de către BCE au îmbunătăţit condiţile de finanţare.

Forintul unguresc a avut în acest an cea mai bună performanţă la nivel mondial, cu o apreciere de 8,6% faţă de euro, după ce în a doua jumătate a lui 2011 a avut a doua cea mai proastă evoluţie.

Zlotul polonez este pe locul al doilea ca performanţe în acest an, după o evoluţie negativă în ultimele două trimestre.

„Suntem cu toţii uşuraţi că zona euro are cu adevărat o bancă centrală, dar nu sunt sigur dacă acest lucru va duce la stabilizare şi la îmbunătăţirea sustenabilă a perspectivelor”, a spus Nagy.

Bănci occidentale precum UniCredit, Erste şi Societe Generale, care controlează circa trei sferturi din industria bancară a Europei de Est, vând active şi îşi majorează capitalul pentru a respecta reglementările mai stricte, reducând în schimb finanţarea populaţiei şi companiilor din regiune.

BCE urmează să lanseze o a doua rundă de operaţiuni de refinanţare pe termen lung, pe 29 februarie. Condiţiile de finanţare încă se deteriorează în Europa Centrală, economiile balcanice şi cele baltice, în timp ce Polonia pare mai protejată datorită creşterii economice solide şi a creşterii bazei depozitelor, potrivit unui proiect de raport al BERD obţinut de Bloomberg.

Comisia Europeană estimează că Polonia va înregistra în acest an o creştere economică de 2,5%, cea mai ridicată din Uniunea Europeană. Economia Ungariei se va contracta cu 0,1%, iar cea a Cehiei va stagna, prognozează CE.

În cazul României, CE a revizuit prognoza privind creşterea Produsului Intern Brut din acest an la 1,6%, faţă de estimarea de 2,1% înaintată în toamnă, în principal din cauza efectelor negative generate de turbulenţele de pe pieţele financiare şi de criza din zona euro.

Potrivit BERD, ieşirile de capital din Europa emergentă efectuate de bănci au fost substanţiale în a doua jumătate a anului trecut, afectând Ungaria şi chiar şi Polonia, iar acest proces înrăutăţeşte condiţiile de creditare.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Fosta soție a lui Claudiu Niculescu, imagine de senzație. Blondina a încins imaginația bărbaților
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești. Regulă pentru românii care primesc lei sau euro în numerar
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj