Berlinul, Moscova şi Parisul, „profund îngrijorate” de situaţia din Ucraina. Cer încetarea focului

Miniștrii afacerilor externe german, francez, rus și ucrainean și-au exprimat luni noapte "profunda îngrijorare" asupra violărilor încetării focului în Ucraina, cerând oprirea luptelor și un dialog politic, într-un comunicat comun citat de AFP.
Alina Costache
14 apr. 2015, 07:29
Berlinul, Moscova şi Parisul,

„Ne exprimăm profunda îngrijorare cu privire la luptele care au avut loc în acest weekend, în special cu implicarea armelor grele în apropiere de Șirokin și aeroportul din Donețk. Facem apel la toate părțile să înceteze luptele”, au declarat cei patru miniștri din cadrul așa-numitului format „Normandia”, într-un text difuzat la sfârșitul unei lungi reuniuni la Berlin, informează Agerpres.

Ei au cerut „retragerea armamentului greu”, dar de asemenea retragerea „mortierelor, armelor grele cu calibrul sub 100 mm, precum și tuturor tipurilor de tancuri”. Acest apel „merge mai departe” de acordul de la Minsk semnat în februarie, a declarat șeful diplomației germane, Frank-Walter Steinmeier, comentând rezultatul reuniunii în fața reporterilor.

El a insistat asupra importanței de a lucra la organizarea de alegeri locale în estul Ucrainei.

Cei patru miniștri și-au anunțat intenția de a înființa „patru grupuri de lucru cât mai curând posibil în cadrul grupului de contact trilateral”, ce include Ucraina, Rusia și OSCE. Ele trebuie să se ocupe de „securitatea, procesul politic, chestiunile umanitare și afacerile economice” în zona de conflict.

Steinmeier a subliniat că discuția de luni noapte a fost „foarte lungă, foarte intensă și în parte foarte conflictuală”.

„Nimic nu este ușor în criza ucraineană, nu este o noutate”, a remarcat el, subliniind că nu există „nicio alternativă” la dialogul politic.

Rezultatele întâlnirii de la Berlin vor fi discutate pe larg la o reuniune a miniștrilor afacerilor externe ai G7 marți și miercuri la Lübeck (nordul Germaniei), în timp ce violența s-a intensificat în estul Ucrainei în ultimele zile.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Cu ce „mașină” se deplasează scriitorul Radu Paraschivescu. Răspunsul dat lui Ilie Dumitrescu: ”Am un 335 / Doamne apără și păzește”
Capital.ro
Lege în România. Se pierde dreptul la proprietate. Proprietarii de terenuri și locuințe nu mai pot face nimic
Playtech.ro
Cât înseamnă un baril în litri. Preţul petrolului continuă să crească, avertismentul specialiştilor
Adevarul
Operațiunea Epic Fury. SUA ar fi scufundat portavionul iranian pentru drone Shahid Bahman Bagheri. Imagini din timpul atacului
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Circulație OPRITĂ pe A7! Accident CUMPLIT acum... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1 e convins că România nu va ajunge la Mondial: ”Cu Lucescu cel Bătrân și căpitanul Hagi jr? Lăsați-vă speranțele la poarta Stambulului!”
MediaFlux
Secretul bine ascuns de Donald Trump. De ce i-au făcut pastorii creștini slujbă la Casa Albă VIDEO
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj