Berlusconi, în anchetă pentru crime comise de mafie în anii 1990

Parchetul din Florența, în regiunea Toscana, a deschis o nouă anchetă împotriva lui Silvio Berlusconi, suspectat de implicare în crime comise de mafie la începutul anilor '90, a confirmat marți avocatul fostului șef al guvernului italian, informează AFP.
Alina Costache
31 oct. 2017, 12:43
Berlusconi, în anchetă pentru crime comise de mafie în anii 1990

Potrivit mai multor mass-media din Italia, această anchetă a fost deschisă în urma unor interceptări realizate de poliție în 2016 într-o închisoare în care era închis un cap al mafiei, Giuseppe Graviano, care discuta cu un alt deținut și părea să vorbească despre o implicare a lui Berlusconi în unele atentate.

În 1993, trei atentate care au avut loc în Florența (5 morți), Roma (fără victime) și Milano (5 morți) au fost atribuite intenției mafiei de a destabiliza guvernul după arestarea capului ei, Toto Riina, și întărirea legislației antimafia.

Cei care au comandat atentatele nu au fost niciodată identificați. Însă numele lui Silvio Berlusconi și al fostului său colaborator și prieten Marcello Dell’Utri au fost deja citate în două anchete diferite la Florența asupra acestor atentate, ambele fiind clasate, ultima în 2011.

Berlusconi și Dell’Utri au fost implicați în mai multe procese asupra presupuselor lor legături cu mafia. Dell’Utri, fost senator și cofondator al partidului Forza Italia alături de magnatul media, a fost condamnat în 2014 la 7 ani de închisoare pentru complicitate cu mafia.

La 80 de ani, Berlusconi, care va fi în campanie miercuri în Sicilia pentru alegerile regionale de duminică și intenționează să-și conducă partidul la scrutinul legislativ de la începutul lui 2018, nu a fost condamnat niciodată într-un dosar legat de mafie.

Cu toate acestea, în audierile împotriva lui Dell’Utri în 2013, Curtea de Apel din Palermo l-a acuzat pe fostul senator că a servit drept ‘mediator în pactul dintre Silvio Berlusconi și mafie’, în virtutea căruia aceasta din urmă ar fi asigurat, contra unor sume de bani, protecția fostului Il Cavaliere între 1974 și 1992.

Vittorio Mangano, un cap al mafiei decedat în anul 2000, a fost însărcinat cu paza grajdurilor lui Berlusconi în vila sa din Arcore, lângă Milano (nord), la mijlocul anilor ’70.

”Cum se întâmplă mereu în ultimii 20 de ani, în ajunul unor alegeri (în Sicilia) și cu câteva luni înainte de legislative, noua anchetă împotriva lui Berlusconi a fost intens mediatizată”, a reacționat Niccolo Ghedini, avocatul lui Berlusconi. La fel ca anchetele precedente, și aceasta ”va fi clasată rapid”, a dat el asigurări.

DailyBusiness
Lobga Rangzen, un apărător al drepturilor tibetanilor, a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Marea Veneție, nu micul Paris! Cum a ajuns Bucureştiul să fie inundat de propria canalizare, administrată de Apa Nova, deși francezii şi-au asumat investiţii de 370 milioane euro!
Capital.ro
UPDATE: Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, și-a anunțat demisia. Maia Sandu: Am așteptat mai multă implicare
Playtech.ro
Românii cu locuințe afectate de inundații sau furtuni pot cere despăgubiri. Unde trebuie anunțată paguba
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini sfâșietoare cu tatăl lui Mario Berinde, la mormântul fiului său. Bărbatul a fost eliberat din închisoare și ar urma să plece din țară
iamsport.ro
Decizia luată de Kopic în privința viitorului său, după ce a plecat de la Dinamo
MediaFlux
Avertismentul economiștilor: „Europa de Est a îmbătrânit înainte să se îmbogățească”. Cum se mai pot salva sistemele de pensii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?