Bernie Sanders şi-a anunţat candidatura pentru alegerile prezidenţiale. La 79 de ani ar fi cel mai bătrân preşedinte din istoria SUA

Senatorul american Bernie Sanders, fost candidat fără succes la învestitura democrată în vederea alegerilor prezidenţiale din 2016, şi-a anunţat marţi înscrierea în cursa prezidenţială din 2020.
Romania TV
19 feb. 2019, 13:06
Bernie Sanders şi-a anunţat candidatura pentru alegerile prezidenţiale. La 79 de ani ar fi cel mai bătrân preşedinte din istoria SUA

Bernie Sanders, în vârstă de 77 de ani, a făcut anunţul într-un interviu acordat postului public de radio din statul Vermont (nord-est), pe care îl reprezintă. „Am dorit să-i informez în primul rând pe locuitorii din Vermont”, a precizat el. În interviu, el s-a angajat ca în turneele sale electorale în America să susţină „valorile de care sunt mândri toţi locuitorii din Vermont – credinţa în justiţie, în comunitate, în politica la nivelul bazelor, în reuniunile publice„. Senatorul nu a ratat ocazia de a-l critica şi pe preşedintele Donald Trump, afirmând că este „rasist, sexist, homofob, xenofob„, un „mincinos patologic şi o ruşine pentru SUA” şi acuzându-l că „încearcă să-i divizeze pe americani”.

Duminică, site-ul de informaţii Politico a indicat că Bernie Sanders a înregistrat un clip video prin care îşi anunţă candidatura, menţionând că data difuzării acestui clip nu a fost fixată.

Senatorul din Vermont, un independent afiliat grupului democrat, este fostul rival al lui Hillary Clinton la alegerile primare democrate din 2016. Când a intrat în cursa democrată pentru învestitură în 2016, era un outsider, dar a reuşit să devină un contracandidat de înalt nivel pentru Hillary Clinton. Fosta Primă Doamnă a câştigat cursa democrată, fiind în cele din urmă învinsă de Donald Trump în alegerile prezidenţiale.

În cursul campaniei din alegerile primare democrate din 2016, Sanders, care se prezintă ca un „democrat socialist„, a apărat ideea de asigurare de sănătate universală, de învăţământ superior gratuit şi un salariu minim orar de 15 dolari. Fost membru al Camerei Reprezentanţilor între 1990 şi 2006, Sanders a devenit ulterior senator, fiind reales ultima dată în noiembrie anul trecut, cu o marjă confortabilă.

În jur de zece democraţi s-au lansat deja în cursa pentru alegerile prezidenţiale din 2020. Este aşteptată şi anunţarea candidaturii lui Joe Biden, fostul vicepreşedinte al lui Barack Obama.

Bernie Sanders rămâne popular în rândul democraţilor, dar unii membri ai partidului se întreabă dacă un alb septuagenar este candidatul de care au nevoie, notează AFP.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, Andrei Borza la micul dejun. Alegerea pe care a făcut-o în urmă cu 5 luni
Capital.ro
Livrare pensii, aprilie 2026. Când intră pensiile pe card. În ce dată vor primi pensionarii banii prin poștă
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș și-a pierdut viața după ce a înghițit o unghie falsă de a mamei! Incredibil ce a făcut tatăl lui atunci când a ajuns la spital
iamsport.ro
A refuzat România și a ajuns să reprezinte o națională de top după ce oficialii FRF i-ar fi cerut bani familiei sale: ”S-a simțit scârbită!”
MediaFlux
Ajutor financiar de 600 de lei de la Primărie pentru carburant sau 50% la abonamentul de transport!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj