Bilanţ alarmant: 3.500 de SOLDAŢI UCRAINENI sunt daţi DISPĂRUŢI

Aproape 3.500 de soldaţi ucraineni, care au fost blocaţi anterior în timpul unei operaţiuni la frontiera între regiunea Lugansk (estul Ucrainei) şi Rusia sunt daţi dispăruţi şi, probabil, nu mai sunt în viaţă, a declarat pentru Ria Novosti o sursă de rang înalt din Ministerul ucrainean al Apărării.
Romania TV
14 oct. 2011, 17:26

Aproximativ 3.500 de soldaţi sunt daţi dispăruţi în Est. 'Potrivit statisticilor noastre, 3427 de soldaţi sunt daţi dispăruţi şi, probabil, sunt deja morţi. Nu mai există nicio speranţă de a-i găsi în viaţă pe militarii din brigăzile motorizate nr.72, nr.24 şi nr.51, precum şi pe cei din brigăda nr.79 aeropurtată şi regimentul 3 special al armatei (speţnaz)', a declarat sâmbătă, sub rezerva anonimatului, un înalt oficial ucrainean.

În aceste ultime două săptămâni, din regiunea blocată de insurgenţi au reuşit să iasă doar patru grupuri, compuse din 7 sau 18 persoane, a indicat el, adăugând că tehnica militară lăsată pe câmpul de luptă de armata ucraineană a fost, cel mai probabil, capturată de insurgenţi.

'În aceste ultime două săptămâni, am observat un număr mare de maşini blindate pentru transportul trupelor şi de tancuri de luptă, cu simbolistică ucraineană şi plăcuţe de înmatriculare ucrainene, îndreptându-se spre Doneţk şi Şahtarsk', a mai spus acesta.

Misiunea Înaltului Comisariat al ONU pentru drepturile omului şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMC) indicaseră anterior că între mijlocul lunii aprilie, când au început ostilităţile în sud-estul Ucrainei şi 26 iulie a.c., circa 1.000 de persoane şi-au pierdut viaţa şi încă 3.400 au fost rănite.

Aproximativ 3.500 de soldaţi sunt daţi dispăruţi în Est. ‘Potrivit statisticilor noastre, 3427 de soldaţi sunt daţi dispăruţi şi, probabil, sunt deja morţi. Nu mai există nicio speranţă de a-i găsi în viaţă pe militarii din brigăzile motorizate nr.72, nr.24 şi nr.51, precum şi pe cei din brigăda nr.79 aeropurtată şi regimentul 3 special al armatei (speţnaz)’, a declarat sâmbătă, sub rezerva anonimatului, un înalt oficial ucrainean.

În aceste ultime două săptămâni, din regiunea blocată de insurgenţi au reuşit să iasă doar patru grupuri, compuse din 7 sau 18 persoane, a indicat el, adăugând că tehnica militară lăsată pe câmpul de luptă de armata ucraineană a fost, cel mai probabil, capturată de insurgenţi.

‘În aceste ultime două săptămâni, am observat un număr mare de maşini blindate pentru transportul trupelor şi de tancuri de luptă, cu simbolistică ucraineană şi plăcuţe de înmatriculare ucrainene, îndreptându-se spre Doneţk şi Şahtarsk’, a mai spus acesta.

Misiunea Înaltului Comisariat al ONU pentru drepturile omului şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMC) indicaseră anterior că între mijlocul lunii aprilie, când au început ostilităţile în sud-estul Ucrainei şi 26 iulie a.c., circa 1.000 de persoane şi-au pierdut viaţa şi încă 3.400 au fost rănite.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
De la națională, direct la nuntă! Internaționalul român de la FCSB se căsătorește a doua zi după meciul cu Țara Galilor
Capital.ro
Proiectul național propus pentru România: „Electrificarea”. Ce spune unul dintre liderii din energie
Playtech.ro
5 pomi fructiferi care oferă cele mai bogate recolte, potrivit experților în grădinărit
Adevarul
Escrocheriile pe WhatsApp și SMS, „infracțiunea rapidă” a momentului. Pierderi medii de 733 de dolari
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Motivul real al plecării lui Zeljko Kopic de la Dinamo! Înțelegerea care a dat planurile peste cap
MediaFlux
Horoscop 6 iunie. Zodiile care se lovesc de mari probleme în acest weekend
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți