BILANȚ CORONAVIRUS 14 FEBRUARIE. Aproximativ 30.000 de persoane s-au vaccinate în ultimele 24 de ore

Aproximativ 30.000 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, cele mai multe reprezentând doze de rapel. Au fost înregistrate și 62 de reacții adverse, dintre care 12 la vaccinul Moderna.
Andreea Rubica
14 feb. 2021, 18:24
BILANȚ CORONAVIRUS 14 FEBRUARIE. Aproximativ 30.000 de persoane s-au vaccinate în ultimele 24 de ore

BILANȚ CORONAVIRUS 14 FEBRUARIE. Conform CNCAV, în ultimele 24 de ore au fost vaccinate 29.879 de persoane, din care 3.026 cu serul Moderna şi 26.853 cu Pfizer. Dintre persoanele vaccinate cu Pfizer, doar 262 au primit prima doză, în rest fiind vorba de persoane care au făcut rapelul.

În acelaşi interval, au fost raportate 62 de reacţiiv adverse, din care 12 la vaccinul Moderna (două reacţii locale şi zece de tip general) şi 50 la cel de la Pfizer (6 reacţii locale şi 44 generale).

BILANȚ CORONAVIRUS 14 FEBRUARIE. În total, numărul persoanelor vaccinate a ajuns la 686.634, din care 628.753 cu vaccin Pfizer şi 57.881 cu Moderna.

BILANȚ CORONAVIRUS 14 FEBRUARIE.

Citește și: Alexandru Rafila spune că probabil vom ajunge să ne vaccinăm anti-Covid la un an sau doi. „Vaccinurile trebuie să ţină pasul cu mutaţiile”

România, în topul țărilor UE la campania de vaccinare

România se află pe locul 6 în Europa în ceea ce privește numărul total de doze administrate în campania de vaccinare COVID. De asemenea, România ocupă locul 4 în ceea ce privește numărul de doze adminsitrate la 100 de locuitori, locul 5 în ceea ce privește persoanele vaccinate cu prima doză  și locul 5 în ceea ce privește locul 5 persoanele vacciante cu ambele doze ale vaccinului COVID.

”România în UE: loc 6 total doze administrate, loc 4 doze administrate/100 de locuitori*, loc 5 pers vaccinate cu prima doză – 3,5% din populația țării; loc 5 pers vaccinate cu ambele doze – 2,1% din populația țării, media zilnică – 34.755)” , arată Guvernul României.

Peste un milion de persoane au fost programate pentru vaccinare anti-COVID-19 în România, a anunţat Comitetul Naţional pentru Vaccinare. Dintre acestea, aproape 130.000 au fost programate la vaccinare cu AstraZeneca.

Joi, 12 februarie, a fost ziua cu cele mai multe programări pentru vaccinul COVID de la debutul campaniei de vaccinare din România, mai exact 9.323 programări. Platforma a înregistrat 3,6 milioane de accesări, iar în ora de vârf, 12-13, au fost 470.000 de accesări.

La ora 10.30, în ziua de 12 februarie, în platforma dezvoltată de STS s-au programat peste 100.000 de persoane pentru vaccinarea cu serul produs de AstraZeneca. Mai exact 50.978 femei și 49.022 bărbați. Ora exacta la care s-a ajuns la 100.000 de programări este 10.27.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
În plin război cu Iranul, Donald Trump provoacă un cutremur în armata SUA. Șeful Statului Major și alți generali din conducere au fost dați afară
Capital.ro
Călin Georgescu a scăpat! Instanța i-a ridicat măsura controlului judiciar. E liber să plece din România
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct! Familia ar fi cerut transferul la Viena: „Pacientul este…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1 nu îl vrea pe Hagi la națională și a numit selecționerul pe care l-ar dori: ”S-a făcut demonstrația, gata!”
MediaFlux
Fără amenzi pentru șoferi. Permisul auto și talonul ar putea să nu mai fie prezentate fizic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj