BILANŢ CORONAVIRUS 22 NOIEMBRIE. 5.837 de cazuri noi, 131 de decese şi 1.174 de pacienţi la ATI

BILANŢ CORONAVIRUS 22 NOIEMBRIE. Grupul de Comunicare Strategică a raportat, duminică, 5.837 de cazuri noi de infecţie cu Covid-19 în ultimele 24 de ore. De asemenea, 131 de români au murit, iar 1.174 sunt internaţi la ATI.
Filip Stan
22 nov. 2020, 13:05
BILANŢ CORONAVIRUS 22 NOIEMBRIE. 5.837 de cazuri noi, 131 de decese şi 1.174 de pacienţi la ATI

BILANŢ CORONAVIRUS 22 NOIEMBRIE. Grupul de Comunicare Strategică a raportat, duminică, 5.837 de cazuri noi de infecţie cu Covid-19 în ultimele 24 de ore. De asemenea, 131 de români au murit, iar 1.174 sunt internaţi la ATI.

BILANŢ CORONAVIRUS 22 NOIEMBRIE

BILANŢ CORONAVIRUS 22 NOIEMBRIE. Până astăzi, 22 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 418.645 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 295.148 de pacienți au fost declarați vindecați.

Preţul vaccinului anti-Covid a fost anunţat de una dintre companiile producătoare

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.837 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Am trecut de 10.000 de morţi

Până astăzi, 10.047 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.11.2020 (10:00) – 22.11.2020 (10:00) au fost raportate 131 de decese (69 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova,  Sibiu, Sălaj, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani,10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.492. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.

20.790 de teste în ultimele 24 de ore

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.898.743  teste. Dintre acestea, 20.790 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.258 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.532 la cerere.

OMS a anunţat al treilea val de COVID. Când vine şi cât de periculos va fi

BILANŢ CORONAVIRUS 22 NOIEMBRIE. Pe teritoriul României, 47.525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.587 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.922 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.588 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 noiembrie a.c., 7.208 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.175.680 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, băgat în ședință de galeria Craiovei: “Poate atât ne e valoarea”. Rotaru a plătit 4,5 milioane de euro pe transferurile din vară
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! O frumoasă actriță a murit prea devreme. A fost o luptătoare
Playtech.ro
Când și cum trebuie tuns gazonul înainte de iarnă pentru a-l proteja corect
Adevarul
Gazetarul Cristian Tudor Popescu explică „la ce e bună Catedrala”: „E o clădire folositoare poporului român”
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Manuela are 45 de ani și are probleme pentru că e „prea atrăgătoare”
kanald.ro
Cine sunt cei doi turiști care au murit, după ce au căzut în gol sute de metri în Munții Făgăraș! O a treia persoană a fost salvată în ultima clipă
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
”Îi trimit dracii ca să mă ispitească”. Gigi Becali, implicat în mijlocul unui scandal chiar în fața palatului său!
MediaFlux
Rusia a testat noua rachetă de croazieră Burevestnik cu propulsie nucleară! Anunțul lui Putin. SUA a fost informată
stirilekanald.ro
VIDEO Imagini terifiante în Catedrala Neamului! A căzut de la 60 de metri înălțime, lângă intrare
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi