Bilanţ coronavirus 3 iunie. Incidenţa COVID-19. A scăzut numărul bolnavilor internați cu Covid

Bilanţ coronavirus 3 iunie: Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat că azi s-au înregistrat 196 de persoane infectate cu sars-cov-2, iar numărul persoanelor internate la ATI a scăzut.
Ruxandra Rădulescu
03 iun. 2021, 13:08
Bilanţ coronavirus 3 iunie. Incidenţa COVID-19. A scăzut numărul bolnavilor internați cu Covid

Bilanţ coronavirus 3 iunie. Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat noile date privind răspândirea COVID-19 în România.

Până astăzi, 3 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.338 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.041.256 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 196 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 30.499 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.06.2021 (10:00) – 03.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 84 de decese (42 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Harghita, Iași, Mehedinți, Prahova, Timiș, Ilfov și Municipiul București.

68 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 4 decese s-au produs în luna octombrie 2020, 12 din noiembrie 2020, 12 din decembrie 2020, 9 din ianuarie 2021, 15 din februarie 2021, 1 din martie 2021, 15 din aprilie 2021, în județele Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 84 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria 40-49 de ani, 9 la categoria 50-59 de ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

78 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.929. Dintre acestea, 365 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.945.521 de teste RT-PCR și 1.190.914 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.627 de teste RT-PCR (11.460 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.167 la cerere) și 11.148 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 4.884 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.376 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 27.003 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 34 de persoane.

Citeşte şi: Campania de vaccinare scârţâie. Un medic de familie rupe tăcerea: Sunt zile în care oamenii se programează și nu vin la vaccinare

Bilanţ coronavirus 3 iunie.

Citeşte şi: Emilian Imbri: Specialiștii încă nu cunosc perioada după care începe să scadă imunitatea

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
„A murit în chinuri!” Mitică Dragomir, dezvăluiri despre moartea tatălui său
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Miliardarul surprins la înmormântarea lui Mircea Lucescu nu ar mai fi fost văzut în public în țara sa de ani întregi: ”Toți depind de el”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj