Bilanţ fonduri UE. Rovana Plumb: Avem depuse proiecte de 39 miliarde de euro, din care am contractat aproape 21 de miliarde

Ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, afirmă că la nivelul întregii ţări au fost depuse, în actualul exerciţiu financiar, proiecte pe fonduri europene în valoare de 39 de miliarde de euro, din care au fost deja contractate aproape 21 de miliarde, iar până în prezent nu s-au înregistrat corecţii financiare, pentru că modul de lucru al beneficiarilor s-ar fi îmbunătăţit faţă de exerciţiul financiar 2007-2013.
Romania TV
18 mart. 2019, 15:48
Bilanţ fonduri UE. Rovana Plumb: Avem depuse proiecte de 39 miliarde de euro, din care am contractat aproape 21 de miliarde

Rovana Plumb a fost prezentă la Arad la o întâlnire cu primari, reprezentanţi ai mediului de afaceri şi alţi beneficiari de fonduri europene, în urma căreia a declarat, într-o conferinţă de presă, că în judeţul Arad sunt semnate şi sunt în implementare 991 de contracte cu finanţare europeană, cu o valoare de 11 miliarde de lei.

Ministrul a spus că la nivel naţional au fost deja depuse proiecte pentru fonduri europene în cuantum de 39 de miliarde de euro.

„La nivelul întregii ţări sunt depuse proiecte în valoare de 39 miliarde de euro, din care noi am contractat până în momentul de faţă aproape 21 de miliarde de euro”, a spus Rovana Plumb, conform Agerpres.

Ministrul a precizat că din 1 august 2017 şi până în prezent au intrat în România 8,6 miliarde de euro, iar corecţii financiare nu există deocamdată în acest exerciţiu financiar.

„Nu avem nicio corecţie financiară de când a început actuala perioadă de programare, iar asta datorită modului în care beneficiarii lucrează, pentru că s-a învăţat din exerciţiul financiar anterior, şi a modului în care colegii mei din minister vin înaintea beneficiarilor cu sprijin în aşa fel încât să se evite corecţiile financiare. Este de felicitat faptul că beneficiarii de fonduri europene au învăţat lecţia din exerciţiul financiar anterior şi iată că suntem în 2019 şi nu avem corecţii financiare”, a spus Romana Plumb.

Ministrul nu a putut preciza la ce nivel s-au ridicat corecţiile financiare în exerciţiul bugetar trecut, precizând că va transmite ulterior presei această informaţie.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
Cătălin Măruță poate semna cu cel mai mare trust de presă online din România! Cine îl vrea pe fostul realizator de la PRO TV. Exclusiv
Capital.ro
Secretul succesului lui Călin Georgescu. Traian Băsescu a analizat tot: Un șarlatan carismatic, care a știut să-i păcălească
Playtech.ro
Ce pensie primeşti după 25 de ani de muncă: calcul pentru 2026
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Fostul arbitru care ar fi fost amenințat cu pistolul de Gigi Becali a rupt tăcerea
MediaFlux
Adio, bani la pensie! Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend