Bilanţ MAI: Patru oameni au murit. Peste 200 de persoane sunt blocate din cauza zăpezii VIDEO

Patru oameni au murit după două zile de viscol şi ninsori. 600 de persoane au fost salvate în ultimul moment de autorităţi de furia iernii. 28 de persoane cu probleme de sănătate, blocate din cauza zăpezii, au fost evacuate în misiunile de salvare.
Romania TV
27 ian. 2012, 10:28
Bilanţ MAI: Patru oameni au murit. Peste 200 de persoane sunt blocate din cauza zăpezii VIDEO

Ultimul bilanţ al Ministerului Administraţiei şi Internelor arată că vineri seară 211 persoane sunt încă blocate la Urziceni, zonă unde se ajunge dificil. De asemenea, la intervenţiile MAI au participat 2.000 de angajaţi  cu 700 de mijloace de intervenţie.

Un bebeluş de 7 luni aflat în stop cardio-respitaror a fost transportat cu elicopterul SMURD de la Piteşti la Bucureşti. Copilul nu a putut fi adus cu ambulanţa către Capitală din cauza traficului îngreunat de pe A1, aşa că s-a solicitat ajutorul SMURD.

Alte două elicoptere ale MAI au decolat vineri, după ora 15.00, pentru a prelua alţi bolnavi din Călăraşi şi Piteşti, potrivit unui comunicat al Ministerului Administraţiei şi Internelor (MAI).

Un elicopter al Inspectoratului General de Aviaţie din cadrul MAI a decolat, în jurul orei 15.30, din Bucureşti cu destinaţia Olteniţa, judeţul Călăraşi, pentru a prelua doi bolnavi care au nevoie de dializă.

Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă au distribuit apă şi alimente din rezerva de stat persoanelor blocate în maşini pe autostrada A1. De asemenea, angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Giurgiu distribuie apă, conserve şi combustibil persoanelor blocate la Adunaţii Copăceni şi celor din adăposturile de pe raza judeţului.

Din cauza viscolului, 17 linii electrice aeriene au fost afectate, iar 5 stâlpi de înaltă tensiune au fost doborâţi. Patru persoane au murit după două zile de viscol şi ninsori.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți