Bilanţ vaccinare 11 februarie 2022. Peste 2000 de persoane vaccinate cu prima doză în ultimele 24 de ore

Potrivit Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, în ultimele 24 de ore au fost vaccinate 11.365 de persoane, din care aproape 2.144 cu prima doză.
Alina Costache
11 feb. 2022, 18:00
Bilanţ vaccinare 11 februarie 2022. Peste 2000 de persoane vaccinate cu prima doză în ultimele 24 de ore

Bilanţ vaccinare 11 februarie 2022. Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 a anunţat, vineri, câte persoane s-au vaccinat în ultimele 24 de ore.

Bilanţ vaccinare 11 februarie 2022

Potrivit CNCAV, 11.365 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, dintre care 2.144 cu prima doză sau cu doza unică de vaccin de la Johnson & Johnson.

CNCAV informează că printre persoanele vaccinate pentru prima dată se numără şi 151 de copii cu vârsta între 5 şi 11 ani. Alte 6.333 de persoane au fost vaccinate cu doza a treia / doza de rapel, în cazul serului Johnson & Johnson.

În perioada menţionată, au fost raportate 4 reacţii adverse. Un număr de 126 de reacţii adverse sunt în curs de investigare; nu au fost raportate cazuri severe.

Citeste si Octvian Jurma, avertisment dramatic: Moare câte un român la fiecare zece minute. Numărul deceselor s-ar putea dubla până la final de februarie

Numărul total al persoanelor vaccinate a ajuns la 8.095.316, din care 8.022.732 cu schema completă. Un număr de 7.522 de copii cu vârsta între 5 şi 11 ani au fost vaccinaţi. Până în prezent, 2.471.987 de persoane au fost vaccinate cu doza a treia / doza de rapel.

Bilanţ vaccinare 11 februarie 2022

Bilanţ coronavirus 11 februarie. Infectările sunt în scădere, dar numărul morţilor COVID se menţine ridicat

Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 11 februarie 2022, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 22.737 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2, cu 3.729 mai puțin decât în ziua anterioară. 2.909 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.800, cu 187 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.152 de persoane, cu 6 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.152 de pacienți internați la ATI, 989 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 736 sunt minori, 719 fiind internați în secții, cu 23 mai puțin decât în ziua anterioară și 17 la ATI, cu 4 mai puțin decât în ziua anterioară.

Citeste si Guvernul pregăteşte ridicarea restricţiilor COVID-19. Când ar urma să scape românii de starea de alertă

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ținta sabotajului rusesc din Capitală. Detalii inedite din dosarul DIICOT despre bomba care trebuia să distrugă un bloc de pe Bulevardul Unirii
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Declarația unică și veniturile din străinătate. De ce nu apar în formularul precompletat de ANAF și ce ai de făcut
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a găsit în casa menajerei care l-a înjunghiat mortal pe medicul Cristian Staicu. Femeia era căsătorită și avea doi copii
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
PSD propune un nou protocol al coaliției de guvernare! Social-democrații renunță la a da premierul dacă PNL îl înlocuiește pe Ilie Bolojan (Surse)
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj