BILANȚ VACCINARE 13 FEBRUARIE. Peste 35.000 de persoane s-au vaccinat în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost vaccinate 35.299 de persoane, dintre care 3.467 de persoane cu vaccinul Moderna. De asemenea, s-au înregistrat 65 de reacții adverse, cele mai multe după a doua doză de vaccin COVID produs de Pfizer.
Andreea Rubica
13 feb. 2021, 18:26
BILANȚ VACCINARE 13 FEBRUARIE. Peste 35.000 de persoane s-au vaccinat în ultimele 24 de ore

BILANȚ VACCINARE 13 FEBRUARIE. Conform CNCAV,de la ultima raportare au fost vaccinate 35.299 persoane, dintre care 3.467 cu serul Moderna. Cele mai multe persoane, respectiv 31.285, au primit doza de rapel a vaccinului Pfizer.

În acelaşi interval, au fost raportate 65 de reacţii adverse, dintre care 7 de tip local şi 58 de tip general. De la debutul campaniei de vaccinare, 683.346 persoane au primit serul, 628.491 fiind vaccinate cu Pfizer.

Citește și: Vaccinarea populației ar putea deveni OBLIGATORIE. Ce se arată într-un document al Ministerului Sănătății

BILANȚ VACCINARE 13 FEBRUARIE. Aproape 200.000 de vaccinuri Pfizer au ajuns în România

Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) anunţă că a noua tranşă de vaccin Pfizer BioNTech, care constă în 196.560 de doze a ajuns în România, pe aeroporturile din Otopeni, Cluj-Napoca şi Timişoara.

„Astăzi, 13 februarie, va sosi în România cea de a noua tranşă de vaccin de la Pfizer BioNTech care constă în 196.560 doze, pe cale aeriană, pe aeroporturile din Otopeni, Cluj-Napoca şi Timişoara. Transportul către centrele de stocare este asigurat de firma producătoare, inclusiv pe cale terestră. Vaccinurile sunt transportate în condiţii optime de siguranţă, în containere speciale, cu gheaţă carbonică şi folie etanşă”, a transmis CNCAV.

Conform calendarului de livrare, următoarea tranşă de vaccin ar urma sa fie adusă în România în 22 februarie, iar la acest moment se aşteaptă confirmarea oficială în acest sens din partea firmei producătoare.

Astfel, procesul de vaccinare continuă atât în centrele din Bucureşti, cât şi din ţară, dozele fiind distribuite astfel:
– Centrul Naţional de Stocare Bucureşti: 60.840 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Braşov: 24.570 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Cluj: 23.400 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Constanţa: 21.060 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Craiova: 21.060 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Iaşi: 24.570 doze;
– Centrul Regional de Depozitare Timişoara: 21.060 doze.

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a făcut buncăr antiatomic în biserică. Investiție colosală a patronului FCSB: 20.000.000 de euro
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Cum reduci consumul de apă într-o familie de 4 persoane fără să faci sacrificii. Poți să scazi factura cu până la 30%
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj