Bilanţ vaccinare 16 octombrie 2021: număr mare de români vaccinaţi şi într-o zi cu ploaie

CNCAV anunţă că peste 59.000 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, din care peste 31.000 cu prima doză. Alte peste 20.000 de persoane s-au vaccinat cu doza a treia
Filip Stan
16 oct. 2021, 18:24
Bilanţ vaccinare 16 octombrie 2021: număr mare de români vaccinaţi şi într-o zi cu ploaie
Bilanţ vaccinare 16 octombrie 2021:

Nelu Tătaru: „Nu suntem încă în vîrful valului 4. Numărul pacienţilor care ajung la ATI, dublu faţă de anul trecut”

Potrivit CNCAV, 59.319 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore. Dintre acestea, 31.896 au primit prima doză de ser dintre care 12.666 au făcut vaccinul în doză unică de la Johnson & Johnson. Alte 20.538 de persoane s-au vaccinat cu doza a treia.

În acelaşi interval, au fost raportate 41 de reacţii adverse: 22 la vaccinul Pfizer, două la Moderna şi 17 la Johnson & Johnson. Alte 119 reacţii adverse sunt în curs de investigare.

Bilanţ vaccinare 16 octombrie 2021:

Numărul total al persoanelor vaccinate cu prima doză este de 5.958.604, din care 5.654.870 cu schema completă. În total, 512.879 de persoane au fost vaccinate cu doza a treia, până în prezent.

Bilanţ coronavirus 16 octombrie 2021: O nouă zi cu peste 15.000 de cazuri şi peste 350 de morţi. LISTA incidenţei pe localităţi
”Până astăzi, 16 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.445.714 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 5.468 sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.231.401 pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.239 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 236 sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare”, relevă datele oficiale anunţate sâmbătă.

În Bucureşti sunt 3.128 de cazuri noi de COVID-19, în Prahova – 946, Iaşi – 665, Cluj – 594,Timiş – 579, Ilfov – 576, Constanţa – 547. Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este peste 3 în toate judeţele, în Ilfov având cea mai mare valoare, 16,49. În Bucureşti, valoarea acestui coeficient este 16,1.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Adrian Rus semnează un nou contract cu Universitatea: „Vreau să rămân aici!” Ce bani va primi de la Craiova în următorii 3 ani de contract
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
O mai ții minte pe Gina Felea, tânăra parodiată de Anca Dinicu în serialul „Băieți de oraș”? Cum arată și cu ce se ocupă astăzi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi