Bilanț vaccinare 22 decembrie 2021. Tot mai puțini români se vaccinează, deși pericolul valului patru este iminent

Bilanț vaccinare 22 decembrie 2021. Potrivit informațiilor oferite de autorități, în ultimele 24 de ore, doar 24.983 de persoane s-au vaccinat împotriva Sars-Cov-2, dintre care doar 6.611 au făcut abia prima doză.
Ruxandra Rădulescu
22 dec. 2021, 17:49
Bilanț vaccinare 22 decembrie 2021. Tot mai puțini români se vaccinează, deși pericolul valului patru este iminent

Bilanț vaccinare 22 decembrie 2021. Potrivit datelor puse la dispoziția Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) de către Institutul Național de Sănătate Publică (INSPCNSCBT), prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența
vaccinărilor,  în ziua de 22 decembrie 24.983 de persoane s-au imunizat împotriva Covid-19.

Ţara care începe vaccinarea cu doza a patra de vaccin anti-covid. Anunţul de ultimă oră al ministrului Sănătăţii

Dintre cetățenii care s-au vaccinat azi, 6.459 au făcut prima doză, 5.029 au făcut schema completă, iar 13.495 au primit doza booster.

Dintre persoanele care au făcut prima doză de vaccin, 2.309 au primit serul Pfizer, 89 au făcut vaccinul Moderna, o singură personaă s-a vaccinat cu AstraZeneca, iar 4.060 au primit doza unică Johnson&Johnson.

Din data de 27 decembrie 2020, au fost administrate în total 15.710.637 , iar 7.763.161 de persoane au fost vaccinate cu schema completă.

Tabel situatie vaccinari_22.12

Bilanţ coronavirus 22 decembrie 2022: 850 de cazuri noi, 62 de decese şi 600.000 de lei din amenzi. Varianta Delta rămâne dominantă în România

Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 22 decembrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 851 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 62 decese dintre care 18 anterioare.

În data de 22 decembrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.351 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19, dintre care, 316 în București. La nivelul întregii țări sunt ocupate 491 paturi ATI COVID-19.

Alte două ţări din UE încep vaccinarea anti-COVID a copiilor între 5 şi 11 ani

Bilanţ coronavirus 22 decembrie 2022. Până astăzi, 58.382 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. Dintre cele 62 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 ani. Din totalul de 62 de pacienți decedați, 56 erau nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 70-79 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.830. Dintre acestea, 491 sunt internate la ATI. Dintre cei 491 de pacienți internați la ATI, 43 au certificat care atestă vaccinarea. Din totalul pacienților internați, 62 sunt minori, 59 fiind internați în secții și 3 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.966.914 teste RT-PCR și 5.830.832 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.279 de teste RT-PCR (5.917 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.362 la cerere) și 31.031 de teste rapide antigenice.

Bilanţ coronavirus 22 decembrie 2022. Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 decembrie, 1.188 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 594.400 lei. De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți