Bilanţ vaccinare 26 ianuarie 2022. Doza booster predomină, doar 390 de doze de vaccin pediatric s-au folosit

18.873 persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore. 3.531 au făcut prima doză, 3.662 doza a doua, iar 11.680 a treia doză.
Filip Stan
26 ian. 2022, 18:09
Bilanţ vaccinare 26 ianuarie 2022. Doza booster predomină, doar 390 de doze de vaccin pediatric s-au folosit

Bilanţ vaccinare 26 ianuarie 2022.  19.000 de români s-au vaccinat în ultimele 24 de ore. Majoritari sunt cei cu doza a treia.  În total 8.056.403 de persoane au fost imunizate de la începutul campaniei cu o doză, iar 7.958.915 dintre acestea au schema completă de vaccinare. De asemenea, 2.330.498 de persoane au făcut şi doza a treia.

Miercuri, numărul total de doze administrate de vaccin împotriva COVID-19 (începând cu data de 27 decembrie 2020) a ajuns la 16.360.071.

România va avea medicamente inovative pentru tratarea bolnavilor de COVID. Alexandru Rafila: „Am încheiat contractul, am semnat şi am stabilit ultimele detalii”
Au fost utilizate 12.506.444 de doze Pfizer BioNTech, 990.468 de doze Moderna, 852.352 de doze AstraZeneca şi 2.010.417 de doze Johnson&Johnson.

De asemenea, s-au folosit 390 de doze vaccin pediatric Pfizer. În ultimele 24 de ore au fost 7 reacţii adverse în urma vaccinării. În ceea ce priveşte numărul total de reacţii adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare, începând din 27 decembrie 2020, sunt 19.861 de reacţii comune şi minore, anunţă CNCAV.

Alexandru Rafila, avertisment în ziua cu peste 34.000 de noi cazuri de COVID-19. „Acest număr e preocupant. Sunt numeroase cazuri care se înregistrează şi la persoanele vaccinate”
Bilanţ vaccinare 26 ianuarie 2022.

Bilanţ vaccinare 26 ianuarie 2022.

 

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a anunţat, miercuri, că se intenţionează deschiderea de centre de testare în întreaga ţară, pe modelul celor din Capitală, mai ales pentru zilele de week-end în care medicii de familie nu lucrează. În ceea ce priveşte evaluarea persoanelor pozitive, Rafila anunţă că 174 de centre de evaluare, din cele 220 din întreaga ţară, sunt funcţionale.

Acesta a precizat că este un număr de cazuri care este similar cu ceea ce se întâmplă în multe alte ţări.  ”Este un număr de cazuri similar cu ceea se întâmplă în alte ţări. În Danemarca, o ţară cu 6 milioane de locuitori, ieri au fost 43.000 de cazuri, la o acoperire vacccinală de 81 la sută, în Cehia, cu 10,7 milioane de locuitori – 30.000 de cazuri, în Portugalia, cu o populaţie similară şi cu o vaccinare de circa 20% – 57.000 de cazuri. Nu sunt cifre neaşteptate”, a mai declarat ministrul.

Grupul de Comunicare Strategică anunţă că până miercuri, la ora 10:00, s-au înregistrat peste 34.000 de cazuri noi de COVID-19, dintr-un total de 108.937 teste RT-PCR şi antigen efectuate, gradul de pozitivare fiind de 31,44 %. Au fost raportate 94 de decese. la ATI sunt internate 692 de persoane, cu 42 mai mult decât în ziua anterioară. Incidenţa cazurilor în Bucureşti a crescut la 11,71, de la 11,03 în urmă cu o zi.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Gigi Becali rupe tăcerea despre plecarea lui Rădoi la Gaziantep: „Mi-a zis că și-a dat cuvântul! Ți-e rușine mai tare de ei sau de nașul tău? Sper, totuși, să nu plece”
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Unde e mai ieftin carburantul acum: România sau Bulgaria? Analiza completă după ultimele scăderi
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Cel mai mare obstacol pentru Gică Hagi la națională? ”Regele”, avertizat de un fost coleg din Generația de Aur: ”Având în vedere asta, îi va fi greu”
MediaFlux
Acești români NU vor mai plăti impozit pe clădiri. Cea mai bună veste
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj