Bilanţul epidemiei de gripă a ajuns la 101 de morţi: O femeie din Prahova a decedat

Medicii au înregistrat duminică două noi decese cauzate de virusul gripal. Numărul persoanelor decedare din cauza complicaţiilor gripei în acest sezon a ajuns la 101.
Filip Stan
10 feb. 2019, 17:17
Bilanţul epidemiei de gripă a ajuns la 101 de morţi: O femeie din Prahova a decedat

UPDATE: Victima cu numărul 100 este un bărbat în vârstă de 52 de ani, din judeţul Prahova, confirmat cu virus gripal tip A H1 pdm09, având condiţii medicale preexistente şi fără antecedente vaccinale.

Victima cu numărul 101 este un bărbat în vârstă de 37 de ani, din judeţul Prahova, confirmat cu virus gripal tip A H1 pdm09, având condiţii medicale preexistente şi fără antecedente vaccinale.

Până miercuri, 7 februarie, se înregistraseră 3.455 cazuri de gripa clinică, răspândite pe întreg teritoriul țării

Medicii au înregistrat un nou deces cauzat de virusul gripal, fiind vorba de o femeie în vârstă de 73 de ani din judeţul Prahova, care suferea şi de alte boli şi despre care nu se ştie dacă fusese sau nu vaccinată, anunţă Institutul Naţional pentru Sănătate Publică (INSP).

Femeia în vârstă de 73 de ani, din judeţul Prahova, a fost confirmata cu virus gripal tip A H1pdm09 şi suferea şi de alte boli. Medicii nu ştiu dacă se vaccinase sau nu antigripal.

Decesul a fost înregistrat sâmbătă, 9 februarie. Numărul total al deceselor provocate de virusul gripal ajunge astfel la 99, de la începutul sezonului.

Până miercuri, 7 februarie, se înregistraseră 3.455 cazuri de gripa clinică, răspândite pe întreg teritoriul ţării.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
O fostă concurentă Survivor este însărcinată! Cum a anunțat că va deveni mamă
Fanatik.ro
Legenda din România care l-a încurajat pe Florin Prunea după gafa cu Suedia de la Mondialul SUA ’94: ”N-o să uit niciodată! Plângeam, m-a luat în brațe”
Capital.ro
Curs valutar vineri, 10 iulie. Cât valorează euro și dolarul la final de săptămână. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
De ce să nu ţii aerul condiţionat pornit când este furtună. Nu ploaia este cel mai mare pericol
Adevarul
Colțul de rai de la granița României unde oamenii trăiesc ca acum sute de ani. Drama unui sat uitat de lume REPORTAJ
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de a contacta bacteria Legionella
iamsport.ro
Cristi Chivu nu mai vorbește cu nașul lui de cununie: ”I-am dat mesaj, nu mi-a răspuns”
MediaFlux
Avertisment privind populația României! INS: Se va reduce cu 3,4 milioane de persoane până în 2080
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?