Bilet de adio cutremurător: s-a sinucis la 28 de ani. „De ce am ales asta?”

Poliţia l-a descoperit pe cântăreţ inconştient în apartamentul său, după ce sora sa, îngrijorată cu privire la soarta lui, atenţionase autorităţile. 
Alina Costache
19 dec. 2017, 08:34
Bilet de adio cutremurător: s-a sinucis la 28 de ani.

Cântăreţul sud-coreean Kim Jong-hyun, decedat luni la Seul la 27 de ani într-un aparent caz de sinucidere, a lăsat un bilet de adio în care mărturiseşte starea profundă de depresie în care se afla, relatează marţi EFE.

Biletul a fost postat marţi pe reţeaua de socializare Instagram de cântăreaţa Jang Hee-yeon, de la trupa Dear Cloud şi care era o prietenă apropiată a lui Kim.

„Sunt sfâşâiat pe interior. Depresia mă macină lent şi mă devorează, nu am putut să o depăşesc. Este incredibil cât de rău doare. Nimeni nu este mai chinuit şi mai slăbit decât mine”, scrie în acest bilet vocalistul trupei de K pop SHINee.

În textul care nu se ştie când a fost scris şi trimis prietenei sale Jang, tânărul pare să regrete expunerea sa publică: „Să devin celebru nu era probabil destinul meu. Mi se spune că de aceea trec prin aceste momente grele… De ce am ales asta?” se întreabă el.

Prietena lui Kim s-a consultat cu familia artistului înainte de a face public biletul care se încheie cu un mesaj similar celui pe care tânărul i l-a trimis luni surorii sale înainte să-şi ia viaţa.

Poliţia l-a descoperit pe Jonghyun inconştient în apartamentul său din Cheongdam-dong, districtul Gangnam din Seul, după ce sora sa, îngrijorată cu privire la soarta lui, atenţionase autorităţile. Tânărul zăcea inconştient după ce aparent inhalase gaz.

Poliţia din Seul a optat pentru a nu efectua autopsia, opţiune sprijinită şi de familia artistului, ţinând seama de indiciile clare ale sinuciderii.

La aflarea tristei veşti, fanii au luat cu asalt reţelele de socializare pentru a-i aduce un omagiu artistului.

„Un solist şi un compozitor atât de bun”, şi-a exprimat regretul un utilizator pe Twitter. „A scris unul dintre cântecele mele preferate de K Pop, ‘Breathe’. Avea atâtea de oferit. Îmi pare rău că suferea atât încât a făcut asta”, a comentat un altul.

Membrii trupei SHINee, formată în 2008, au fost supranumiţi „prinţii K Pop-ului”, datorită mişcărilor de dans incredibile şi a spectacolelor live, remarcându-se prin hituri ca „Replay”, „Dream Girl” şi „Sherlock”.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Soția lui Thomas Neubert, reacție tranșantă după plecarea lui Mirel Rădoi de la FCSB
Capital.ro
Se schimbă regulile la bancomat. Obligație în UE, se va verifica în timp real. Anunț pentru cine retrage bani numerar
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara