Biscuiți cu cremă caramel. Nu ai mâncat ceva mai bun. Desertul care îi va convinge și pe cei mai pretențioși

Dacă vrei să prepari un nou desert și nu ai nicio idee, ei bine, noi venim cu cea mai bună rețetă. Biscuți cu cremă caramel, acest desert este un deliciu și îți garantăm că te vor lăuda până și cei mai pretențioși oameni.
Alina Costache
06 oct. 2024, 13:56
Biscuiți cu cremă caramel. Nu ai mâncat ceva mai bun. Desertul care îi va convinge și pe cei mai pretențioși

Biscuiți cu cremă caramel. Un desert gustos, ușor de făcut și pe placul întregii familii.

Mod de preparare Biscuiti cu crema caramel

Crema: Se arde zaharul caramel la foc mic pana devine lichid (amestecati des sa se topeasca toate cocoloasele de zahar care se formeaza). Nu il lasati sa se inchida la culoare prea mult pentru ca devine amar.

Cand zaharul s-a topit, se adauga pachetul de unt si se amesteca pana se topeste. Apoi se adauga laptele (din care se opresc cca 50-100 grame) si se amesteca din cand in cand pentru a topi orice rest de zahar ramas pe fundul vasului. Pana se topeste zaharul se amesteca laptele oprit cu cele 4 linguri de faina (laptele se pune treptat peste faina si se amesteca pentru a nu ramane cocoloase) pana se formeaza o pasta moale, omogena. Cand zaharul de pe fundul vasului s-a topit turnam amestecul de faina si lapte, incet, amestecand continuu pentru a evita formarea cocoloaselor (folositi un tel).

Se fierbe crema in continuare si amestecand continuu pentru a nu se lipi de vas pana se ingroasa ca o ciulama. Cand incepe sa faca bule de aer de la fiert, crema este gata.

Se da crema la racit. Se amesteca din cand in cand in ea pentru ca se formeaza desupra o crusta mai tare. Cand crema este putin calduta se iau biscuitii si o tava (de preferat de forma patrata sau dreptunghiulara).Eu am folosit o tava pentru aragaz. Laptele ( cei 150 ml) se pune putin la incalzit si se adauga pliculetul de zahar vanilat. Biscuitii in prealabil se inmoaie in lapte – fiecare biscuite 5-6 secunde pe fiecare parte dar nu foarte mult pentru a nu se inmuia prea tare.

Se aseaza un rand de biscuiti, apoi crema peste ei, din nou biscuiti (nu uitati sa ii inmuiati in lapte) din nou crema si tot asa… cat vreti de inalta prajitura (sau in functie de cati biscuiti aveti.).

Eu am pus 4 straturi de biscuiti. Se da la frigider pentru 2 ore sa se inmoaie biscuitii. Prajitura se pastreaza la frigider pentru a nu se inmuia crema. Pe deasupra am pudrat nuca de cocos. Este ideala in acest sezon de vara deoarece este o prajitura racoritoare.

Ingredientele si cantitatile le gasesti aici, pe SFATUL PĂRINȚILOR.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dronele FBI au ajuns în mâinile teroriștilor. Amenințare pentru Cupa Mondială: ”Chiar nu ne plac unele dintre echipe”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru permisul auto. Se impun interdicții la volan. Măsura care îi vizează pe șoferii seniori
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți