Bistriţa: Sute de sindicalişti au protestat cerând demisia lui Daniel Funeriu

Peste 250 de membri ai Uniunii Judeţene a Sindicatelor Libere din Învăţământ (UJSLI) au participat, miercuri, la un miting de protest în faţa Prefecturii Bistriţa-Năsăud, în cadrul căruia au scandat lozinci împotriva conducerii MECTS, cerând demisia lui Daniel Funeriu şi a Guvernului.
Romania TV
25 ian. 2012, 15:22
Bistriţa: Sute de sindicalişti au protestat cerând demisia lui Daniel Funeriu

Mitingul din faţa Prefecturii Bistriţa-Năsăud a început la ora 15.00 şi la el au participat peste 250 de membri ai Uniunii Judeţene a Sindicatelor Libere din Învăţământ (UJSLI) – afiliată FSLI, adică profesori de la şcolile din Bistriţa, dar şi din judeţ, care au scandat: „Jos Guvernul!”, „Jos Băsescu!”, „Jos Funeriu!”, „Funeriu mincinos, jos, jos, jos!”, potrivit Mediafax.

De asemenea, cadrele didactice au afişat pancarte pe care au scris: „Salariaţii din învăţământ nu mai acceptă umilinţa!”, „Funeriu, paiaţa lui Băsescu!”, „Satana, m-ai ciuruit! Cum de m-ai văzut? Sunt cu 25%!”, „Să trăiţi bine, noi ca voi şi voi ca noi!”, „Cerem respectarea legilor!”, „Afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul!”.

Protestatarii au afişat două diplome, una acordată preşedintelui Traian Băsescu, pe care scria: „Se acordă diplomă de merit elevului Traian Băsescu pentru distrugerea învăţământului românesc! Director: poporul român, diriginte: cadavrele didactice”, şi o alta ministrului Daniel Funeriu, pe care au scris: „Se acordă incompetentului Daniel Funeriu pentru neterminarea studiilor, pentru incompetenţa în conducerea Ministerului Exterminării, Coşmarului, Trădării şi Sfidării în mandatul şcolar 2009-2010 şi 2010-2011”.

Liderul UJSLI Bistriţa-Năsăud, Emil Mocian, a afirmat, la microfon, că profesorii nu pot rămâne indiferenţi la situaţia actuală din ţară şi la starea învăţământului.

„Ne manifestăm nemulţumirea faţă de faptul că învăţământul e în cădere liberă. Funeriu nu e unul dintre noi, el a făcut studii în străinătate şi face experienţe pe învăţământul românesc. Tineretul pe care noi îl pregătim nu are niciun viitor. Funeriu stă ascuns într-un turn de fildeş. A venit vremea să ieşim în stradă, mămăliga explodează”, a declarat Mocian.

El a spus că sindicaliştii din Bistriţa vor adaptarea programului EDUSAL pentru a se putea reţine pe stat de plată cotizaţia la sindicat, anularea OMECST nr. 7407 din 2011 care are ca scop desfiinţarea mişcării sindicale, declanşarea unui dialog real la nivelul MECTS prin care să fie ascultate revendicările salariaţilor, acordarea drepturilor salarile câştigate în instanţă, alocarea unui procent mai mare din PIB pentru învăţământ prin rectificări bugetare, revizuirea normativelor pentru personalul nedidactic şi creşterea salariilor în sistemul de învăţământ.

La mitingul UJSLI s-au alăturat şi 15 membri ai Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate în Rezervă şi Retragere, dar şi un elev de clasa a VI-a care a scris pe o pancartă că vrea ore mai puţine.

Mitingul s-a încheiat la ora 16.00, oră până la care manifestanţii au avut autorizaţie.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
„Câți bani ți-a dat Gigi Becali că l-ai scos din pușcărie?”. Florin Chilian, răspuns virulent după valul de hate pe care l-a suportat: „Nici măcar un mulțumesc!”
Capital.ro
Apar noi obligații pentru proprietarii de case și terenuri. Cine nu respectă plătește scump. Măsura pregătită de Primărie
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?