Bitcoin s-a devalorizat pentru a cincea zi la rând. Criptomoneda a scăzut la nivelul din luna noiembrie

Bitcoin a scăzut luni pentru a cincea zi consecutiv, cu peste 20%, sub nivelul de 7.000 de dolari pe unitate, pentru prima oară din noiembrie, iar alte monede digitale i-au urmat tendinţa, după ce banca britanică Lloyds s-a alăturat unui număr tot mai mare de instituţii financiare care au interzis tranzacţiile cu criptomonede prin intermediul cardurilor de credit
Filip Stan
06 feb. 2018, 07:05
Bitcoin s-a devalorizat pentru a cincea zi la rând. Criptomoneda a scăzut la nivelul din luna noiembrie

Potrivit unui indice compozit calculat de Bloomberg, Bitcoin, cea mai importantă monedă virtuală la nivel mondial, a scăzut luni, la New York, cu până la 16%, la 7.175 dolari pe unitate. Bitcoin s-a devalorizat cu peste 60% faţă de un nivel record de 19.511 dolari pe unitate atins în decembrie.

Şi alte monede virtuale au scăzut luni, între care Ripple cu până la 14%. Ethereum şi Litecoin s-au depreciat la rândul lor.

Cea mai lungă perioadă negativă consemnată de Bitcoin după Crăciun coincide cu vânzările de active riscante de către investitori, în timp ce pieţele de capital au continuat declinul consemnat vineri de piaţa americană. Bitcoin nu a reuşit deocamdată să devină un activ comparabil cu aurul, din punctul de vedere al siguranţei, aşa cum argumentează susţinătorii monedei. Cotaţia aurului a crescut în schimb, ca şi yenul, francul elveţian şi obligaţiunile europene.

Monedele virtuale au fost efectate de ştirile negative din ultimele câteva săptămâni. Un număr tot mai mare de bnci au anunţat că opresc achiziţiile de monede virtuale cu cardurile lor de credit, între acestea aflându-se JPMorgan Chase şi Bank of America. Băncile au explicat că vor să evite riscurile şi să îşi protejeze clienţii de acumularea unor datorii prea mari.

Între timp, autorităţile de reglementare din Coreea de Sud şi India analizează restricţionarea tranzacţiilor cu monede virtuale, informaţii care au contribuit la accentuarea declinului acestora.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Criza politică a blocat transferurile în SuperLiga! FCSB, U Craiova, Dinamo, Rapid nu pot legitima jucătorii extracomunitari pentru că România NU are guvern! Exclusiv
Capital.ro
Unitatea 1 de la Cernavodă primește o finanțare importantă din partea BEI. Împrumutul aprobat ajunge la 800 de milioane de euro
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Dinamo transferă un fundaș dreapta! A jucat în LaLiga pentru Sevilla
MediaFlux
Răsturnare de situație privind Guvernul Bolojan. Nicușor Dan a făcut anunțul
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România