Black Friday: Cinci mituri despre ziua cu CELE MAI MARI REDUCERI din 2014

BLACK FRIDAY 2014: Cu o tradiţie de numai patru ani în România, campania de reduceri de preţuri Black Friday poate deveni copleşitoare pentru românii care doresc să profite de ocazie pentru a face achiziţii ieftine. De aceea, consumatorii ar trebui să ştie câteva elemente de bază.
Alina Costache
19 nov. 2014, 09:39
Black Friday: Cinci mituri despre ziua cu CELE MAI MARI REDUCERI din 2014

BLACK FRIDAY 2014, MITUL 1

În primul rând, Black Friday sau Vinerea Neagră în româneşte nu mai este de mult, nici în România şi nici în Statele Unite ale Americii-ţara de origine a evenimentului de shopping – ultima zi de vineri din luna noiembrie. Anul acesta, spre exemplu, Altex, liderul pieţei electroIt din România a dat startul campaniei de vineri, 13 noiembrie. De asemenea, eMag, cel mai mare comerciant online va începe în data de 21 noiembrie, cu o săptămână mai devreme decât ziua oficială. Aşadar, dacă doriţi să profitaţi de ocazie, este bine să fiţi pregătiţi financiar încă de la mijlocul lunii noiembrie, sau măcar să urmăriţi ofertele retailerilor în această perioadă.

BLACK FRIDAY 2014, Mitul doi: vei avea acces la cele mai bune oferte

În general, comercianţii anunţă de Black Friday reduceri de până la 90% şi se promovează alegând câteva articole de maxim interes pentru publicul larg pe care le vând la preţuri foarte bune. Reducerile maximale sunt înregistrate însă la produsele ieftine în general, iar cele mai bune oferte au stocuri limitate. Drept urmare, doar foarte puţini dintre cumpărători vor avea acces la cele mai bune oferte. 

BLACK FRIDAY 2014, Mitul trei: Orice produs ai cumpăra de Black Friday este mai ieftin decât în restul anului 

Teoretic, Black Friday este cea mai bună perioadă a anului pentru a face cumpărături, mai ales că în cursa reducerilor intră an de an tot mai mulţi comercianţi. Cu toate acestea, pot exista oferte mai bune în perioada premergătoare Crăciunului, dar mai ales în luna ianuarie, când în mod tradiţional consumul scade, iar comercianţii care au rămas cu marfa nevândută pot avea nevoie de bani lichizi.

Citeşte mai mult economica.net

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Un fost mare arbitru român îl laudă pe Istvan Kovacs: „Debutul perfect! Collina a fost inspirat”. Va mai fi delegat?!
Capital.ro
Datele „anonime” nu mai sunt atât de sigure: ce riscuri ascunse ignoră companiile
Playtech.ro
Comunele din România mai mari decât multe orașe. Au zeci de mii de locuitori și o duc bine din punct de vedere economic
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pe plajele din Grecia! Un pește extrem de periculos și toxic ajunge la mal și mușcă turiști
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?