Blocarea candidaturii lui Călin Georgescu de către BEC, BREAKING NEWS în presa internațională

Interzicerea candidaturii la alegerile prezidențiale a lui Călin Georgescu de către Biroul Electoral Central a fost tratată ca o știre de „breaking news” în presa internațională, care a urmărit în ultimele luni evoluția alegerilor din România.
Alina Costache
09 mart. 2025, 21:35
Blocarea candidaturii lui Călin Georgescu de către BEC, BREAKING NEWS în presa internațională
Presa internațională tratează ca „breaking news” blocarea candidaturii lui Călin Georgescu

Presa internațională scrie despre blocarea candidaturii lui Călin Georgescu. Agenția TASS se numără printre primele surse media internaționale care au anunțat știrea: Lui Georgescu i s-a refuzat candidatura la preşedinţia României”, titrează agenţia oficială de presă a statului rus, care menţionează în subtitlu că au izbucnit ciocniri în faţa Biroului Electoral Central după aflarea veştii.

„Biroul Electoral Central a refuzat să aprobe candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidenţiale din România care vor avea loc pe 4 mai. Acest lucru a fost anunţat de George Simion, liderul partidului Alianţa pentru Unirea Românilor, pe Facebook. Potrivit agenţiei de presă Agerpres, în faţa Biroului Electoral Central au izbucnit ciocniri între susţinătorii lui Georgescu şi jandarmii care aşteptau rezultatul. Anterior, Biroul Electoral Central a aprobat candidatura lui Nicuşor Dan, primarul general al Capitalei României, la alegerile prezidenţiale”, a informat TASS.

Citește și: Călin Georgescu, primele declarații după ce BEC i-a respins candidatura: „Europa este acum o dictatură, România este sub tiranie!”

Bloomberg scrie că România i-a interzis lui Călin Georgescu, liderul extremei drepte, să candideze la alegerile prezidenșia, într-o măsură „care ar putea agrava turbulențe politice din țară”.

Biroul electoral cu sediul la Bucureşti a invalidat candidatura lui Georgescu, a declarat duminică un purtător de cuvânt al biroului. Biroul a primit peste 1.000 de contestaţii la candidatura lui Georgescu, majoritatea legate de poziţiile sale antidemocratice şi extremiste. Decizia poate fi încă atacată la Curtea Constituţională, precizează Bloomberg.

Fincial Times notează că blocarea candidaturii lui Georgescu este o măsură „care vine în ciuda avertismentelor din partea SUA de a respecta dorinţele alegătorilor”.

Citește și: Elon Musk, mesaj pe X după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu: „E o nebunie!”

FT precizează că vicepreşedintele SUA, JD Vance, a denunţat anularea alegerilor de anul trecut ca un indiciu al regresului european în materie de democraţie. Vicepreşedintele american a acuzat autorităţile române că au cedat în faţa unor informaţii „slabe” şi a unor presupuse presiuni din partea altor capitale europene.

Alegerile repetate din România au fost programate pentru 8 şi 22 mai, după ce primul tur din noiembrie a fost anulat de Curtea Constituţională în urma acuzaţiilor de amestec rusesc în favoarea lui Georgescu, explică FT. Sondajele recente au sugerat că acesta este candidatul principal, unele dintre ele indicând un sprijin de peste 40% pentru el, adaugă publicaţia.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a găsit rapid loc la FCSB lui Anderson Ceara! Titularul care are postul amenințat
Capital.ro
Prognoze îngrijorătoare pentru vară: El Niño și impactul asupra turismului
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
Eugen Tomac confirmă lista de miniștri. Cum ar putea arăta guvernul cu trei vicepremieri
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți