Bloomberg: România trece prin cea mai puternică scădere a leului din 2009. Mugur Isărescu și BNR trec printr-un test complicat

O nouă analiză Bloomberg arată că țara noastră trece prin cea mai puternică criză de la cea din 2009, nivelul leului scăzând drastic în urma victoriei liderului „ultranaționalist”.
Irina Dumitrescu
08 mai 2025, 09:06
Bloomberg: România trece prin cea mai puternică scădere a leului din 2009. Mugur Isărescu și BNR trec printr-un test complicat
Bloomberg: România trece prin cea mai puternică scădere a leului din 2009. Mugur Isărescu și BNR trec printr-un test complicat
Bloomberg

Scăderea leului, similară cu cea din 2009, arată Bloomberg

Mugur Isărescu, cel mai longeviv guvernator de bancă centrală din lume, se confruntă cu cea mai mare depreciere a pieței din România de la criza din 2009, după ce o creștere a susținerii extremei drepte în scrutinul prezidențial de duminică a provocat o cădere a guvernului.

Leul, una dintre cele mai stabile monede din Europa de Est, se află sub presiune și a scăzut deja considerabil față de euro. Banca Națională a României s-a retras de la o evaluare pe care o menține de ani de zile ca răspuns la turbulențele de pe piață provocate de victoria în primul tur al unui „ultranaționalist”.

Citește și : Ministerul Finanțelor anunță că mai sunt bani numai pentru pensii și salarii. Celelalte cheltuieli urmează să fie acceptate ulterior

Scumpirea arată îngrijorarea crescândă a investitorilor cu privire la capacitatea României de a limita cel mai mare deficit bugetar din Uniunea Europeană. Perspectiva unei posibile victorii a extremei drepte la alegerile prezidențiale din această lună și demisia prim-ministrului au sporit presiunea asupra monedei și au determinat banca centrală să modifice intervalul de tranzacționare gestionat, pe care l-a aplicat cu succes timp de aproape doi ani, către un nivel mai slab.

Reacția politică reprezintă un test pentru guvernatorul Mugur Isărescu, a cărui vechime aproape neîntreruptă de 35 de ani de la banca centrală depășește cu mult cea a colegilor săi.

Această experiență va fi necesară deoarece România, care organizează un tur de scrutin pe 18 mai pentru a decide cine va deveni șef al statului, are un președinte interimar și un prim-ministru interimar simultan pentru prima dată de la căderea comunismului.

Citește și : George Simion dă asigurări că, „până în 2030, vom reuși să avem autostrăzile principale gata. Putem, dar nu cu aceiași oameni care ne-au condus până acum”

Banca Națională a României își schimbă intervalul de tranzacționare pentru leu, deși va menține o politică de stabilizare a acestuia ca parte a așa-numitei flotanțe gestionate, potrivit unei persoane familiarizate cu elaborarea politicilor băncii centrale.

Noul nivel – care a scăzut cu 2,9% până acum în această săptămână, la 5,12 lei față de euro – reflectă dezechilibrele economice și riscul politic, a declarat persoana sub rezerva anonimatului, deoarece planurile sunt făcute în spatele ușilor închise.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Prietenul lui Michael Schumacher, mărturisire sfâșietoare! Lovitură cruntă pentru fanii fostului pilot de Formula 1
Capital.ro
Doliu în fotbal. Legenda lui AC Milan a murit: Mâinile sale ca niște „clești” au făcut din Milan un protagonist al numeroaselor victorii
Playtech.ro
Temperaturile scad din nou şi vin ninsorile. Harta care arată unde va ninge şi va ploua abundent în următoarele zile
Adevarul
Ce a făcut o femeie căreia nu i s-a acordat prioritatea pe trecerea de pietoni. Promptitudinea răspunsului a uimit pe toată lumea
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Preotul Ioan Andrioaie s-a stins după o viață de poveste! Întreaga comunitate este îndoliată
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Declarație șocantă a șefului armatei franceze. „Trebuie sa fim pregătiți să acceptăm pierderea copiilor noștri”
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică