Blue Air a solicitat Guvernului un credit salvare în valoare de 45 de milioane de euro

Compania Blue Air a solicitat Statului un credit temporar de 42-45 de milioane de euro pentru a putea rezista crizei, au confirmat surse din indistrie pentru HotNews.ro. Compania plătește anual taxe și impozite de peste 100 de milioane de lei anual, însă situația actuală poate duce la închiderea completă a porților.
Romania TV
07 apr. 2020, 12:27
Blue Air a solicitat Guvernului un credit salvare în valoare de 45 de milioane de euro

După trei ani de investiții, compania a devenit profitabilă anul trecut. Însă, în situația actuală, „pe fondul limitarilor legate de instituirea stării de urgență, Blue Air a fost nevoită să suspende temporar zborurile regulate. Pentru a asigura capacitatea companiei de a traversa cu bine această perioadă, Blue Air are nevoie de un sprijin financiar temporar – sub forma unui credit de salvare”, spun oficialii Blue Air.

Citește și: Blue Air suspendă zborurile regulate până la ridicarea stării de urgenţă ca urmare a pandemiei de coronavirus

„Restricțiile de zbor și de călătorie au devenit din ce în ce mai stricte în toată Europa, iar mare parte din aeronavele lumii s-a așezat treptat la sol. În tot acest timp, numărul pasagerilor noștri s-a redus zilnic, iar odată cu instalarea stării de urgență în România, Blue Air a demarat programul „Te aducem acasă” – asigurându-ne că avem suficiente zboruri pentru cei care cumpăraseră bilete pentru luna aprilie și doreau să vină acasă mai devreme, înainte de suspendarea temporară a zborurilor. În luna martie, mai puțin de 30% din personalul nostru a continuat să zboare, să organizeze dezinfectarea navelor după fiecare zbor, să întrețină aeronavele, și să tranforme altele în cargo. Ceilalți au intrat în telemuncă, sau în concedii rămase neefectuate de anul trecut. Unii au asigurat conceptul și autorizarea activității temporare de cargo. Alții au continuat organizarea de zboruri speciale, chartere sau de repatriere, încercând să contribuie cu cât este posibil la lupta cu pandemia. Acum, peste 90% dintre colegii noștri sunt în șomaj tehnic”, susțin reprezentanții companiei.

Creditul de salvare nu este un fond nerambursabil, ci un împrumut cu dobandă preferențială acordat unei companii, într-o situație de criză majoră.

„Avem capacitatea de a rambursa acest credit și dobânzile aferente. De aceea, luna trecută am depus la Guvernul României solicitarea noastră formală și suntem încrezători că orice analiză de risc și oportunitate va duce la o soluționare pozitivă a cererii noastre de finanțare. În caz contrar, piața pe care nu o vom mai putea deservi noi, o companie românească, va fi preluată de operatori străini care nu vor contribui la bugetul de stat al României și nu vor lua decizii având în minte interesul românesc. Vom asista cu tristețe la irosirea eforturilor unei generații de iubitori români de zbor și de aeronave, la reducerea la minim a operațiunilor unei companii românești reputabile, care concurează de la egal la egal cu marile linii aeriene europene”, arată CEO-ul companiei, Oana Petrescu.

DailyBusiness
PESTE 4000 de oameni ar putea rămâne FĂRĂ loc de muncă dacă va crește TVA-ul
Spynews
ANM, anunț de ultimă oră! A fost emis cod portocaliu și galben! Urmează ploi torențiale și val de căldură intensă
Bzi.ro
Dana Rogoz, răvășitoare într-un costum de baie! La 39 de ani, are o siluetă de invidiat – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
„De două zile, oamenii respiră substanțe toxice cancerigene”. Localitatea din România în care s-ar fi produs un adevărat dezastru ecologic
Capital.ro
Moneda națională devine istorie. Se trece la EURO. Decizia se aplică din anul 2026
Playtech.ro
Cât costă vinieta pentru Bulgaria pentru 7 zile sau o lună. Prețurile actualizate în 2025
DailyBusiness
Polițiștii i-au confiscat mașina de 43.000 de euro, după ce l-au prins Constanța. Ce au descoperit în urma verificării
Adevarul
Fost șef al CIA: Lipsa de încredere a lui Trump în propriii șefi ai serviciilor de informații este „foarte înfricoșătoare”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Lorena Tonciu, cadou de zeci de mii de euro de la părinți. Cum e răsfățată sora Andreei Tonciu de cei care i-au dat viață / FOTO
Spynews
Avocata lui Gabi Bădălău, declarații despre ultimul proces din instanță. Claudia Pătrășcanu ar fi fost cea care ar fi început totul. Câți bani ar fi la mijloc
Evz.ro
Vrei viză pentru America? Ai grijă ce faci pe rețelele sociale!
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 26 iunie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 23,12 milioane de lei la Joker
Cancan.ro
Despărțire-ȘOC în showbiz! Artista l-a părăsit pe tatăl fetiței sale, după 9 ani de relație
Playsport.ro
Românii se întorc acasă după ani de muncă în pribegie: ce îi face să renunțe la Occident, potrivit inte...
Capital.ro
România s-a cutremurat. Ion Iliescu a făcut personal anunțul: Pot să închid ochii...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
stirilekanald.ro
Fotbalistul mort la doar 18 ani. Ce s-a înttâmplat, de fapt
Cele mai bune 9 alimente care protejeaza ficatul de boli
MediaFlux
Se taie bani din pensii! Când începe reținerea CASS și ce sume se pierd lunar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
A început recepția finală a celui mai așteptat lot de autostradă! Va oferi cale liberă spre litoral (VIDEO)