BNR: Creşte creditul în lei, dar scade cel în valută

Soldul creditului neguvernamental acordat de instituţiile de credit a scăzut în luna mai 2014 cu 0,6% în termeni reali faţă de luna aprilie 2014, până la nivelul de 216,945 miliarde de lei, potrivit datelor Băncii Naţionale a României, informează Agerpres.
Iulian Tudor
26 iun. 2014, 08:27
BNR: Creşte creditul în lei, dar scade cel în valută

Creditul în lei a crescut cu 1,2% în termeni reali, în timp ce creditul în valută exprimat în lei s-a diminuat cu 1,9 la sută (exprimat în euro, creditul în valută a scăzut cu 0,7%).

La 31 mai 2014, creditul neguvernamental a înregistrat o reducere de 2,1% (-3,0% în termeni reali) faţă de 31 mai 2013, pe seama majorării cu 7% a componenţei în lei (6% în termeni reali) şi a diminuării cu 7,7% a componentei în valută exprimată în lei (exprimat în euro, creditul în valută s-a redus cu 8,1%).

Creditul guvernamental s-a redus în luna mai 2014 cu 1,2%, până la 78,752 miliarde de lei. La 31 mai 2014, creditul guvernamental a înregistrat o creştere de 10,2% (9,2% în termeni reali) faţă de 31 mai 2013.

Masa monetară în sens larg (M3) a înregistrat, la sfârşitul lunii mai 2014, un sold de 240,837 miliarde de lei. Faţă de luna aprilie 2014 aceasta a scăzut cu 101,9 milioane de lei, iar în raport cu mai 2013 masa monetară s-a majorat cu 6,5% (5,5% în termeni reali).

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali a spus când ar veni sfârșitul lumii. Declarația care înspăimântă: „Atât va mai dura”
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Administratorul nu decide sau angajează cheltuieli fără mandat. Legea pe care o uită proprietarii
Playtech.ro
Unde ar putea fi ascunse camere de filmat în apartamentele închiriate. Sfaturile unui specialist pentru a le găsi rapid
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Un nou ajutor financiar pentru românii care ies la pensie! Economisire prin investiții la bursă! Retragere completă a banilor la pensionare
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj