BNR îşi cumpără blindate pentru transportul de valori

BNR cumpără şase maşini blindate pentru transport de valori, pentru care va plăti aproape un milion de euro fără TVA. Furnizorul este o companie din Cehia care produce inclusiv maşini pentru uz militar. Reprezentanţii BNR spun că, prin astfel de achiziţii, banii ţării sunt în siguranţă.
Romania TV
18 ian. 2013, 16:32
BNR îşi cumpără blindate pentru transportul de valori

„Transporturile băncii circulă în felul următor: trei maşini blindate, una în care sunt banii, o maşină de securitate în faţă, o maşină de securitate în spate, jandarmi, mitraliere, tot ce vreţi. E o descurajare totală”, a declarat pentru România TV purtătorul de cuvânt al Băncii Naţionale, Adrian Vasilescu.

Aşa că blindatele speciale comandate în Cehia se potrivesc perfect nevoii băncii centrale. Mai mult, astfel de achiziţii fac bine economiei, dar şi statului. „E un lucru bun şi pentru bugetul ţării, că noi nu luăm bani de la buget ca să cumpărăm. Cumpărăm din banii noştri. Dar la 1 milion de euro mai adăugăm 24% TVA, pe care BNR, tot din banii ei, îi varsă bugetului ţării”, a mai spus Vasilescu.

De curând, Banca Naţională a cumpărat cinci limuzine de lux la un preţ de peste 130.000 euro bucata. Pe lista de cumpărături a BNR s-au mai aflat anul trecut 13 autoturisme de teren, dar şi veselă fină de porţelan, brodată cu fir de aur.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Trei zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 3 mai, de la ora 3.00. Noroc din plin, reușite și vești bune pentru acești nativi
Capital.ro
Cea mai mare actriță pe care românii au pierdut-o. Nu poate fi uitată. A lăsat în urmă o carieră remarcabilă
Playtech.ro
Demolarea fără autorizaţie, în 2025. Când răspunzi penal, amenzile sunt de 100.000 de lei
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
China „evaluează” o propunere de negocieri din partea SUA: „Dacă partea americană nu îşi corectează taxele, înseamnă că este complet ipocrită”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Scandalul ascuns din trecutul Elenei Ceaușescu. Martori au fost mai mulți bărbați
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
Doliu în lumea muzicii! O cântăreață consacrată a murit într-un incendiu cumplit, de 1 Mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Se achită câte 91 de lei, cash sau card. Ai timp maxim 48 ore să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Ponta a găsit ”sursa” care i-a dat pozele Elenei Lasconi: ”Am vorbit cu foștii mei colegi din PSD”
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață