Boc cere oficialităţilor să rămână în alertă până miercuri VIDEO

Primul-ministru a afirmat că le-a cerut prefecţilor să rămână în "stare de vigilenţă maximă" până miercuri pentru a gestiona eficient situaţiile dificile care pot apărea ca urmare a căderii precipitaţiilor, dar şi a poleiului care urmează să apară în cursul acestei zile.
Romania TV
04 feb. 2012, 09:20
Boc cere oficialităţilor să rămână în alertă până miercuri VIDEO

Premierul Emil Boc a convocat o videoconferinţă cu prefecţii, videoconferinţă ce s-a desfăşurat la sediul Ministerului de Interne. Alături de Boc, la sediul MAI au sosit ministrul de resort Traian Igaş, ministrul Transporturilor Anca Boagiu şi şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă.

Boc le-a cerut prefecţilor să se coordoneze în activităţile de deszăpezire şi în deciziile de deschidere a drumurilor cu Ministerul Transporturilor astfel încât să nu existe probleme în fluidizarea circulaţiei. „Acţiunile de haiducie rutieră sunt excluse. Am avut aseară un caz la Călăraşi, dar sper să nu se mai repete. Acolo a fost o decizie de a se intra pe un drum închis fără să se coreleze cu decizia celor care administrează drumul”, a spus premierul.

Totodată, prefectului de Constanţa i s-a cerut să se implice în rezolvarea situaţiei de la Mangalia, unde locuitorii nu au căldură deşi Guvernul a alocat sumele necesare pentru plata restanţelor faţă de furnizor. „Sunt extrem de nemulţumit că autorităţile locale şi politicienii lasă oamenii în frig pentru că nu se înţeleg”, a declarat Emil Boc.

Ministrul Traian Igaş a estimat că numărul morţilor de la începerea zăpezilor şi a viscolului se apropie de 30. Şeful de la Interne a precizat că nu mai există localităţi fără alimentare cu curent electric. De asemenea, elicopterele SMURD se pot ridica de la sol pentru intervenţii, cu excepţia celor din Bucureşti.

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu a anunţat că de la ora 9 au mai fost deschise circulaţiei încă 7 drumuri naţionale, iar operaţiunile de deszăpezire se fac şi în funcţie de doleanţele patronatelor din transporturi astfel încât fluxul de mărfuri şi călători  să aibă loc în condiţii apropiate de cele normale.

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Un fost mare arbitru român îl laudă pe Istvan Kovacs: „Debutul perfect! Collina a fost inspirat”. Va mai fi delegat?!
Capital.ro
Datele „anonime” nu mai sunt atât de sigure: ce riscuri ascunse ignoră companiile
Playtech.ro
Regulă nouă pentru șoferii cu experiență sub doi ani. Amenzile propuse sunt uriașe, ce mașini nu ar mai avea voie să conducă
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pe plajele din Grecia! Un pește extrem de periculos și toxic ajunge la mal și mușcă turiști
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?