Boc devine personaj de parodie horror: „Resident Emil”

Fostul premier Emil Boc este personajul principal al unui film de foarte scurt metraj, o parodie horror intitulată "Resident Emil" şi realizată de un jurnalist clujean, acesta afirmând că, prin anunţul candidaturii lui Boc la Primărie, filmul devine unul "vizionar", informează Mediafax. Titlul este parodiat după cel al seriei de filme de groază "Resident Evil".
Romania TV
03 mai 2012, 12:52
Boc devine personaj de parodie horror:

Filmul de foarte scurt metraj realizat de jurnalistul clujean Vasile Hotea-Fernezan va fi prezentat în premieră, vineri seară, în cadrul unei festival care a început la Cluj-Napoca.

Vasile Hotea-Fernezan a declarat, joi că, prin candidatura la Primăria Cluj-Napoca, Emil Boc îi va promova filmul, care este „o glumiţă politică, o parodie horror”.

El a menţionat că pelicula a fost filmată în martie 2012 şi montată cu câteva ore înainte de expirarea termenului de înscriere în concurs.

Jurnalistul a adăugat că şi-a dorit foarte mult ca Emil Boc să îşi anunţe candidatura la Primăria Cluj-Napoca, pentru că asta face din filmul său unul „vizionar”.

„Am intuit în film, făcut cu luni în urmă, această candidatură, aşa că domnul Boc nu putea să aleagă o perioadă mai bună pentru anunţarea candidaturii. De fapt, cred că s-a înscris în cursa pentru Primărie doar pentru a-mi promova filmul, al cărui fan ar trebui să fie. Emil Boc a avut ghinionul să joace în acest film pentru că prenumele Emil seamănă mult cu Evil şi pentru că a fost «resident» la Guvern şi vrea să fie «resident» şi la Primărie. Este un politician care s-a expus ironiei prin statura sa politică. Psihanalitic, coşmarul său cu gâştele uriaşe poate explica coşmarul provocat naţiunii. Filmul a pornit de la o analiză a politicului, O altă posibilă explicaţie pentru acest film ar fi faptul că simt din când în când nevoia câte unui gest de frondă, ca exerciţiu de libertate, pentru a-mi dovedi că nu m-am lăsat «prins» de sistem”, a spus Hotea-Fernezan.

Vasile Hotea-Fernezan are 36 de ani, este absolvent al Facultăţii de Filosofie a Universităţii „Babeş-Bolyai” (UBB) şi lucrează ca reporter la TVR.

În cadrul Festivalului Tres Courts, care a început joi şi va dura până sâmbătă, la cinema Victoria, au fost selectate 18 filme, care vor fi difuzate ulterior în 20 de oraşe din România.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj