Boc: Există o perspectivă pentru o uşoară indexare a salariilor şi pensiilor

Premierul Emil Boc a declarat, marţi, că, în a doua jumătate a anului viitor, există o perspectivă pentru o uşoară indexare a salariilor şi pensiilor, însă Guvernul "nu va cădea în patima indexărilor" fără acoperire economică.
Romania TV
15 nov. 2011, 13:33
Boc: Există o perspectivă pentru o uşoară indexare a salariilor şi pensiilor

„Dacă la anul lucrurile nu se vor înrăutăţi în Europa şi în lume, pentru că depindem de ceea ce se întâmplă în jurul nostru, există o perspectivă, în a doua jumătate a anului viitor pentru o uşoară indexare a salariilor şi a pensiilor, dar acest lucru îl vom putea confirma sau infirma abia în luna mai 2012”, a afirmat premierul,  la Lancrăm, judeţul Alba, citat de corespondentul Mediafax.

Potrivit lui Emil Boc, Guvernul „porneşte prudent” cu bugetul pe anul viitor, pentru că nu vrea să compromită stabilitatea macroeconomică a României şi nu vrea să se întâmple ceea ce se întâmplă în Grecia şi în Italia.

„Dacă există resurse financiare se realizează indexările, dacă nu, nu. Am păţit-o în 2008, când politicieni iresponsabili au mărit peste noapte salariile şi pensiile fără să aibă acoperire în economie şi am suferit doi ani consecinţe. Actualul guvern nu va cădea în nicio patimă de acest fel şi nu va compromite stabilitatea României”, a declarat premierul.

Premierul Emil Boc participă, alături de ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Anca Boagiu, la deschiderea lucrărilor la şantierul autostrăzii Orăştie – Sibiu.

Bugetul pe 2012 nu include majorări de salarii şi pensii deoarece Guvernul nu s-a „repezit” pe un scenariu optimist, iar dacă datele economice care vor fi analizate în aprilie-mai sunt pozitive va fi decisă indexarea acestora „cu un anumit procent” prin ordonanţă de urgenţă, afirma, vineri seară, premierul Emil Boc.

„Nu vom aborda bugetul din 2012 în termeni electorali. Nu ne repezim la majorări de salarii şi pensii”, spunea Boc.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet