Bogdan Chirieac, despre moartea lui Decebal Traian Remeş: „A fost mânjit de sus până jos. Măcar s-a dus liniştit”

Bogdan Chireac a reacţionat după ce a aflat că a murit Decebal Traian Remeş, fost ministru al Finanţelor. Analistul politic a declarat la România TV că Remeş "a fost mânjit de sus până jos, dar a trăit suficient să-și regăsească dreptatea".
Romania TV
14 feb. 2020, 18:06
Bogdan Chirieac, despre moartea lui Decebal Traian Remeş:

Fostul ministru al Finanțelor Decebal Traian Remeș a încetat din viață vineri, la vârsta de 70 de ani. Într-o intervenţie telefonică la România TV, analistul politic Bogdan Chireac a vorbit despre prima amintire a sa despre ministrul Remeş.

„În 1999, când NATO atacase Iugoslavia, România era în încetare de plăți și atunci, alături de Mugur Isărescu, a făcut un miracol”, a spus Chireac la România TV.

Analistul politic a precizat că Decebal Traian Remeş a fost „un om greu încercat”.

„Un om care a fost mânjit de sus până jos, dar a trăit suficient să-și regăsească dreptatea și să aducă adevărul la lumină. Deci faptul că a câștigat procesul cu DNA-ul de atunci, faptul că a câștigat procesul cu TVR-ul- care-i făcuse praf imaginea, în opinia mea sunt lucruri extraordinare. Acolo, sus, unde a plecat măcar s-a dus liniștit. Poate neîmpăcat, ținând seama de fărădelegile care i s-au comis, dar împăcat cred că este”, a menţionat Bogdan Chireac.

Citește și: Sorina Pintea, despre moartea lui Remeş: „A fost transferat la oncologie şi a cerut să fie lăsat acasă”

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„O să mori! Nu mai sta pe bancă!”. Toți doctorii i-au spus lui Mircea Lucescu înainte de Turcia – Romania să renunțe la antrenorat de urgență
Capital.ro
Ajutor de deces 2026. Se plătesc mai mulți bani pentru înmormântare din 30 martie. Cine ia doar jumătate
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Un antrenor român important, interzis la națională: ”Niciodată!”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare pentru români. Ilie Bolojan și Nicușor Dan dau semnale ferme pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj