Bolojan: Eșecul PNL are o legătură și cu percepția românilor privind mandatul lui Iohannis, în special al doilea

Președintele interimar al PNL, Ilie Bolojan, instalat în funcție după demisia lui Nicolae Ciucă, dă vina pe Klaus Iohannis pentru eșecul liberalilor la primul tur al alegerilor prezidențiale 2024.
Alina Andrei
27 nov. 2024, 15:58
Bolojan: Eșecul PNL are o legătură și cu percepția românilor privind mandatul lui Iohannis, în special al doilea

Eșecul PNL la alegeri are o legătură și cu percepția românilor privind mandatul președintelui Klaus Iohannis, în special al doilea, spune Ilie Bolojan.

„Nu i-am adus laude președintelui Iohannis. Un președinte de CJ este la un alt nivel. Nu sunt adeptul să critici un om când nu mai e pe funcție. Cred că putem spune câteva constatări. PNL a fost asociat cu mandatul președintelui Iohannis și conducerea PNL a fost legată de activitatea președintelui. Eșecul PNL are o legătură și cu percepția românilor privind mandatul dânsului, în special al doilea”, a spus președintele interimar al PNL Ilie Bolojan.

Citește și: Klaus Iohannis a convocat de urgență CSAT pentru alegeri. Tema: analiza unor posibile riscuri la adresa securității naționale

Și deputatul Adrian Cozma, liderul PNL Satu Mare, a declarat, luni, după aflarea rezultatului alegerilor prezidențiale 2024, că ”primul mandat al domnului președinte Klaus Iohannis a fost pentru noi un lucru care ne-a ajutat, al doilea ne-a îngropat”.

Citește și: Bolojan cere responsabilitate în relația cu PSD: ”Trebuie pregătit bugetul. Sună prost să stai în şedinţă la Guvern dimineaţa şi după-amiază să te înjuri vârtos în campania electorală”

„Eu nu, nu aștept niciun… Eu voi vorbi cu colegii mei și ne vom consulta, pentru că pe toți ne interesează alegerile parlamentare care au loc duminică. Legat de celelalte aspecte, de ce suntem noi în această situație? Da, trebuie să recunoaștem primul mandat al domnului președinte Klaus Iohannis a fost pentru noi un lucru care ne-a ajutat, al doilea ne-a îngropat”, a spus Adrian Cozma.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Șeful din SuperLiga a anunțat în direct că el se dă la o parte dacă vine Neluțu Varga investitor. Exclusiv
Capital.ro
Ai datorii la ANAF? Cum verifici gratuit, online, situația fiscală în doar câteva minute
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România