BOMBĂ NEEXPLODATĂ pe aeroportul din Dusseldorf. Zboruri anulate

O bombă neexplodată datând din Al Doilea Război Mondial și găsită la aeroportul internațional din Dusseldorf a cauzat, luni, anularea a șapte zboruri.
Filip Stan
02 nov. 2015, 09:51
BOMBĂ NEEXPLODATĂ pe aeroportul din Dusseldorf. Zboruri anulate

Bomba neexplodată descoperită în timpul nopții în apropierea unei piste a celui de-al treilea mare aeroport din Germania a fost detonată în siguranță de experții geniști. Pentru limitarea efectelor suflului exploziei, în zonă au fost aduși saci de nisip.

Două plecări și cinci sosiri de avioane au fost anulate în perioada în care s-a desfășurat explozia controlată, a explicat purtătorul de cuvânt al aeroportului, Christian Hinkel, în rest celelalte operațiuni pe aeroport desfășurându-se normal, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Forţele de securitate egiptene au dezamorsat o bombă postată în apropierea piramidelor

În Germania sunt relativ frecvente cazurile unor bombe din Al Doilea Război Mondial găsite neexplodate, în multe localități autoritățile având echipe de experți pentru detectarea și dezamorsarea acestor încărcături explozive.

Cea mai amplă evacuare în Germania din perioada postbelică a avut loc în 2011, când 45.000 au fost nevoiți să părăsească temporar o zonă a orașului Koblentz pentru a permite neutralizarea unei bombe neexplodate.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Duminică, 6 iulie 2025, ultima zi în care se mai întâmplă așa ceva la Digi RCS RDS, Vodafone, Orange și Telekom. De luni, 7 iulie, toți operatorii de telefonie mobilă sunt obligați la așa ceva
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
Playtech.ro
Vești bune pentru românii fără asigurare, dar care suferă de boli cronice. Ce au decis autoritățile
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Dușmanul invizibil din casă. Ține-l la distanță cu aceste trucuri eficiente
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Avertismentul oamenilor de știință. Rotația Pământului se accelerează în mod neașteptat. Cea mai scurtă zi din istorie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african