Bombă pe scena politică de la noi: Nicolae Ciucă i-a propus lui Nicuşor Dan să candideze la Primăria Capitalei

Liderul Partidului Național Liberal, Nicolae Ciucă, i-a făcut o propunere incitantă lui Nicușor Dan, sugerându-i să devină candidatul PNL în cursa pentru Primăria Capitalei. Cu toate acestea, oferta vine cu o condiție-cheie care ar putea schimba dinamica politică în București.
Filip Stan
20 nov. 2023, 19:05
Bombă pe scena politică de la noi: Nicolae Ciucă i-a propus lui Nicuşor Dan să candideze la Primăria Capitalei
Bombă pe scena politică de la noi: Nicolae Ciucă i-a propus lui Nicuşor Dan să candideze la Primăria Capitalei

Nicolae Ciucă i-a propus lui Nicuşor Dan să candideze la Primăria Capitalei. Surse politice au indicat că, pentru a beneficia de sprijinul liberalilor, Nicușor Dan ar trebui să devină membru al Partidului Național Liberal. Discuțiile privind această potențială candidatură au avut loc între conducerea partidului și Nicușor Dan, având în vedere necesitatea găsirii unui candidat pentru Primăria Capitalei până în anul viitor, anunţă Antena 3.

Citeşte şi: PNL are lista candidaților la europarlamentare. Lucian Bode va conduce campania electorală

În cadrul ședinței liberalilor, Nicolae Ciucă ar fi așteptat un răspuns din partea lui Nicușor Dan, însă, până în prezent, acesta nu a fost primit. Un element crucial este faptul că Nicușor Dan nu este membru al Partidului Național Liberal în acest moment.

Citeşte şi: Sebastian Burduja preia şefia PNL Bucureşti: ”Capitala este mai dezvoltată decât Madrid, Berlin, Copenhaga, Amsterdam”

Propunerea lui Nicolae Ciucă ar putea aduce o schimbare semnificativă în scena politică a Capitalei, iar decizia lui Nicușor Dan de a se alătura sau nu PNL va influența evoluția viitoarei campanii electorale pentru Primăria Capitalei. Cu privire la această provocare, toate privirile sunt acum îndreptate către Nicușor Dan pentru a afla cum va răspunde și care va fi următorul pas în cariera sa politică.

În discuțiile interne, Sebastian Burduja nu a refuzat o candidatură pentru Primăria Capitalei, chiar dacă în sondajele PNL are un scor de 11%. De altfel, la nivelul Bucureștiului, liberalii au un scor sub media națională, doar 15%. Ministrul le-a transmis colegilor, în discuțiile informale, că nu dorește să susțină candidatura lui Nicușor Dan pentru un nou mandat. De altfel, în primul discurs după BPN, Burduja l-a criticat pe Nicușor Dan și modul în care a administrat Bucureștiul.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
“Ofertă de 50.000 euro pe lună!” Cum pleacă Zeljko Kopic de la Dinamo
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
Fabrica din România care concediază sute de angajaţi până la final de an. Salariaţii intră în şomaj
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara