BRAŞOV – U CLUJ 1-3, în Cupa României. Prima victorie a clujenilor sub Tâmpa, după 17 ani

Universitatea Cluj-Napoca s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, miercuri seara, după ce a dispus cu scorul de 3-1 (3-1) de FC Braşov, chiar sub Tâmpa, într-un meci din optimile de finală.

29 oct. 2014, 15:59

BRAŞOV – U CLUJ 1-3. „Şepcile roşii” s-au impus prin golurile marcate de Valentin Lemnaru (18), la prima reuşită după întoarcerea de la Steaua, şi de uruguayanul Pablo Ceppelini (21, 45+1). Pentru formaţia braşoveană a înscris Ricardo Machado (27).

FC Braşov, aflată la al doilea eşec consecutiv pe teren propriu, după 2-3 cu CS Universitatea Craiova, în campionat, a avut două bare în acest meci, prin Liviu Ganea (48) şi Mislav Leko (85). Camerunezul Justin Junior Mengolo (U) a irosit şi el trei mari ocazii de gol.

Pentru „U” a fost primul succes la Braşov după o pauză de 17 ani.

FC Braşov – Universitatea Cluj-Napoca 1-3 (1-3), stadion ”Tineretului” – Braşov

Au marcat: Ricardo Machado (27), respectiv Valentin Lemnaru (18), Pablo Ceppelini (21, 45+1).

Click aici pentru a vedea partida FC Braşov – Universitatea Cluj

„Cupa României e o competiţie care ne interesează foarte mult. Am spus-o de mai multe ori: tratăm Cupa cu maximă seriozitate şi vrem să avansăm cât mai mult în competiţe. Primul pas trebuie să-l facem miercuri, la Braşov. Îmi doresc mult o calificare”, declara antrenorul Universităţii Cluj, George Ogăraru, înainte de plecarea către Braşov.

Citeşte şi CSU CRAIOVA – VIITORUL LIVE VIDEO SPORT.RO ONLINE in CUPA ROMANIEI 2014

BRAŞOV – U CLUJ LIVE VIDEO DIGI SPORT. În ultima etapă de campionat nicuna dintre cele două adversare de astăzi nu a reuşit să câştige, „stegarii” pierzând cu 2-3 în faţa Universităţii Craiova, în timp ce clujenii au remizat, scor 2-2, cu Viitorul Constanţa, după ce la pauză erau conduşi cu 0-2.

BRAŞOV – U CLUJ LIVE VIDEO DIGI SPORT se joacă de la ora 20.30.