BREAKING NEWS: Fostul ministru din Guvernul României a murit. Tragedie în politică

Veste tristă în România: cunoscutul politician, fost ministru, a murit sâmbătă, 25 februarie. Fostul jurist, membru al PNL, avea 84 de ani. 
Filip Stan
26 feb. 2023, 12:08
BREAKING NEWS: Fostul ministru din Guvernul României a murit. Tragedie în politică

Ministrul Victor Babiuc a murit în acest weekend, la vârsta de 84 de ani. De-a lungul timpului, celebrul politician a condus Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Afacerilor Interne și Ministerul Justiției.

El a colaborat cu mai multe guverne: Theodor Stolojan, Victor Ciorbea, Radu Vasile, Mugur Isărescu.

„Sâmbătă, 25 februarie, a încetat din viață Victor Babiuc, un politician cunoscut după 1989, retras din spațiul public de mai mulți ani. Victor Babiuc a deținut, după 1989, funcții importante în statul român: deputat în mai multe legislaturi (1990-2004), ministru al Apărării Naționale, ministru al Afacerilor Interne, ministru al Justiției, președinte al Camerei de Comerț a României. „În toate înaltele demnități care i-au fost încredințate, Victor Babiuc a probat un profesionalism și o rigoare ireproșabile.

A fost întotdeauna un om al dialogului, a respectat pe toată lumea și a avut întotdeauna ușa deschisă pentru cei care au apelat la el. Executarea unui ordin primit pe cale ierarhică, în timpul mandatului de ministru al Apărării, i-a adus peste ani o nedreaptă condamnare penală, pe care Dumnezeu nu i-a mai lăsat timpul să o îndrepte în justiție. Toți cei care l-au cunoscut îi vor păstra, cu siguranță, amintirea unui om exemplar, cu calități intelectuale, morale și sufletești de necontestat. Ne-a legat o strânsă prietenie de peste 30 de ani și pierderea lui o resimt cu o imensă durere”, a anunțat scriitorul Radu F. Alexandru pe Facebook.

Victor Babiuc a fost condamnat la doi ani de închisoare în dosarul schimbului de terenuri dintre George Becali şi MApN și a fost eliberat condiţionat în 2014, printr-o decizie definitivă a Tribunalului Dâmboviţa.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
A luat foc după plecarea lui David Matei la Universitatea Craiova! Steaua așteaptă transferul de 4-5 milioane de euro: ”O să fie record”
Mișcări în PNL înainte de congres: Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru intră în organizația Sector 6 (Surse)
Playtech.ro
De ce unele baterii sunt AA și altele AAA. Explicația pe care puțini o cunosc, denumirile nu sunt alese întâmplător
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
De unde a pornit războiul dintre Gigi Becali și Ioan Becali: ”A înnebunit Giovanni, a luat foc”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?