Brexit, o nouă demisie din cabinetul Theresei May

Cabinetul premierului Theresa May este afectat miercuri de o nouă demisie, după ce a anunţat că va purta în cursul zilei discuţii cu liderul Partidului Laburist (opoziţie), Jeremy Corbyn, discuţii despre care guvernul conservator admite că ar putea duce la un Brexit mai "blând", relatează Press Association.
Filip Stan
03 apr. 2019, 11:19
Brexit, o nouă demisie din cabinetul Theresei May

Nigel Adams, subsecretar de stat parlamentar pentru Ţara Galilor, şi-a motivat demisia afirmând că premierul a făcut o „gravă greşeală” întinzându-i mâna liderului laburist „marxist” în speranţa de a găsi o soluţie de consens cu privire la Brexit, înaintea summitului Uniunii Europene din 10 aprilie.

Theresa May şi-a anunţat această decizie după o şedinţă maraton a cabinetului, la care unii dintre miniştri au pledat pentru retragerea Marii Britanii din UE fără acord, săptămâna viitoare, informează Agerpres.

„Este clar acum că vom ajunge într-o uniune vamală. Nu este Brexitul pe care l-am promis alegătorilor din circumscripţia mea şi este contrar a ceea ce ne-am angajat. Nu are niciun sens să plecăm din UE, dar să fim într-o situaţie în care politica noastră comercială este decisă la Bruxelles”, a scris Adams.

Citeşte şi Theresa May propune o nouă amânare a Brexitului şi cere negocieri cu laburiştii

El a menţionat în scrisoarea de demisie că este de părere în continuare că retragerea din UE fără un acord este preferabilă unui acord nefavorabil Marii Britanii, potrivit Agerpres.

După sesiunea guvernamentală de marţi, ministrul pentru Brexit Stephen Barclay a declarat pentru postul de radio BBC 4 că un Brexit „soft” este rezultatul inevitabil al echilibrului de forţe din Camera comunelor.

„Acordul premierului (cu privire la Brexit negociat cu UE şi deja respins în mod repetat de legislativul britanic) nu va trece şi Brexitul fără acord este exclus, iar consecinţa va fi fie un Brexit blând, fie niciun Brexit”, a spus Barclay.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, imagini de senzație pentru o revistă de renume. Pictorialul incendiar care i-a cucerit pe bărbați
Capital.ro
Cele 5 culori din talonul de pensie. Detaliul ignorat de pensionari. Ghid complet de la Casa de Pensii
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi