Brexit: Preşedintele Franţei avertizează că este în joc viitorul Uniunii Europene

Viitorul Uniunii Europene este cel pus în joc la referendumul de joi din Marea Britanie privind rămânerea sau ieșirea acestei țări din UE, a estimat miercuri președintele Franței, Francois Hollande, informează AFP.
Romania TV
22 iun. 2016, 15:17

"Nu doar viitorul Marii Britanii în UE este pus în joc (la referendum), ci și cel al UE", a declarat șeful statului francez. Potrivit lui Francois Hollande, "plecarea unei țări care este geografic, politic, istoric în UE ar avea neapărat consecințe extrem de grave".

El a avertizat că Parisul consideră o eventuală "plecare" a Londrei ca fiind "ireversibilă" și a atenționat împotriva "riscului foarte serios" pentru britanici de a "nu mai putea accede la piața unică europeană" în caz de Brexit, potrivit Agerpres.

Șeful statului francez și-a exprimat intenția de a veni, "a doua zi după votul britanic, cu inițiative împreună cu toți partenerii noștri", în special cu Angela Merkel, cancelarul federal german.

"Indiferent ce se va întâmpla mâine, inițiative vor fi luate și vom evalua construcția europeană", a conchis președintele francez.

Francois Hollande a făcut aceste declarații după ce l-a primit la Paris pe premierul slovac Robert Fico, a cărui țară va asigura președinția prin rotație a UE, începând cu 1 iulie.

„Nu doar viitorul Marii Britanii în UE este pus în joc (la referendum), ci și cel al UE”, a declarat șeful statului francez. Potrivit lui Francois Hollande, „plecarea unei țări care este geografic, politic, istoric în UE ar avea neapărat consecințe extrem de grave”.

El a avertizat că Parisul consideră o eventuală „plecare” a Londrei ca fiind „ireversibilă” și a atenționat împotriva „riscului foarte serios” pentru britanici de a „nu mai putea accede la piața unică europeană” în caz de Brexit, potrivit Agerpres.

Șeful statului francez și-a exprimat intenția de a veni, „a doua zi după votul britanic, cu inițiative împreună cu toți partenerii noștri”, în special cu Angela Merkel, cancelarul federal german.

„Indiferent ce se va întâmpla mâine, inițiative vor fi luate și vom evalua construcția europeană”, a conchis președintele francez.

Francois Hollande a făcut aceste declarații după ce l-a primit la Paris pe premierul slovac Robert Fico, a cărui țară va asigura președinția prin rotație a UE, începând cu 1 iulie.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Cele patru zodii care dau de noroc și bani în perioada următoare. Astrele pregătesc pentru ele transformări majore
Capital.ro
Călin Georgescu, scos complet din joc cu un plan simplu. Florin Călinescu: Ca la dosarele lui Ion Iliescu
Playtech.ro
Problema de matematică de care fuge orice adult. Are o capcană de logică, nu de calcul
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Florin Prunea și Tavi Popescu, ciocnire de gradul zero: ”Nea Florin, sunt supărat că v-ați luat de mine, că paște vaca pe asfalt”
MediaFlux
Românii care vor fi cei mai afectați de gripă în sezonul virozelor. Avertismentul medicilor: „Pot face forme grave de boală”
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor