Brigada Rutieră: Trafic îngreunat în Bucureşti din cauza ceţii

Pe mai multe artere rutiere din București se circulă în condiții de ceață, în special pe bd. Iuliu Maniu și pe DN 1, au precizat joi dimineața reprezentanții Brigăzii Rutiere a Capitalei.
Iulian Tudor
22 dec. 2016, 06:35
Brigada Rutieră: Trafic îngreunat în Bucureşti din cauza ceţii

Din cauza temperaturilor scăzute, pe suprafața carosabilă s-a format polei, factor ce poate duce la derapaje și impune creșterea distanței de frânare. În acest context, polițiștii de la Brigada Rutieră le recomandă conducătorilor auto să circule cu prudență, să adapteze în permanență viteza la condițiile meteo și ale unui carosabil acoperit.

Totodată, ei le recomandă șoferilor să nu oprească sau să staționeze în locuri nepermise, pe traseele mijloacelor de transport în comun, pe trecerile de pietoni sau la colțurile intersecțiilor pentru a nu obtura vizibilitatea altor conducători auto care doresc să iasă de pe străzi lăturalnice.

Pietonilor le este recomandat să circule doar pe trotuare, să traverseze carosabilul doar prin locurile special amenajate și la culoarea verde a semaforului electric, după ce s-au asigurat temeinic că traversarea se face în condiții de siguranță.

Polițiștii atenționează că valorile de trafic vor fi în creștere în aceste zile și pot apărea blocaje de circulație, în special în zonele periferice și pe arterele rutiere ce converg spre ieșirea din oraș.

Citeşte şi COD GALBEN de ceaţă şi polei. Vezi zonele vizate

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Ei sunt sportivii care participă la Survivor România 2026! Au scris istorie, dar acum vor să depășească și provocările din Republica Dominicană
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Burse sociale pentru studenți. Suplimentare de 60 de milioane de euro din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”