„Buba” din PDL vs „chiulangii” din USL. Opoziţia şi puterea se bat în afişe

Opoziţia contraatacă în războiul afişelor, pornit de PDL. Deputatul PSD Emil Radu Moldovan a prezentat, vineri, un afiş cu pozele lui Traian Băsescu, Emil Boc, Elena Udrea şi Roberta Anastase pe care scrie "Revenim în Parlament doar când pleacă Anastase”, în replică la afişele prezentate, săptămâna trecută, de secretarul general al PDL, Ioan Oltean, cu pozele parlamentarilor USL, numiţi "chiulangii”.
Romania TV
24 feb. 2012, 15:39

Emil Radu Moldovan a declarat că, spre deosebire de Ioan Oltean, care a avut bani să tipărească afişele, USL nu poate face acest lucru, astfel că le va transmite doar în format electronic publicaţiilor care vor să le publice, informează Mediafax.

Pe afiş, deasupra fotografiilor lui Traian Băsescu, Elena Udrea, Emil Boc şi Roberta Anastase scrie „BUBA”, iar pe pozele cu Boc şi Udrea este inscripţionat cuvântul „demis”.

Sub cele patru fotografii scrie „Pe doi i-am gonit! Cu Băsescu şi Anastase noi nu colaborăm!”, iar în dreapta fotografiilor este scris „Protestăm pentru că ei fură 1,2 miliarde de euro pe lună, nu îi ajută pe românii afectaţi de zăpezi dacă nu au votat PDL, au tăiat salariile şi au scumpit totul în România, au desfiinţat spitalele, au îndatorat fiecare român cu peste 5000 de euro! Revenim în Parlament doar când pleacă Anastase! USL continuă protestul parlamentar!”.

Moldovan a adăugat că ar fi putut cere o dispensă de la decizia USL de la nivel naţional ca să fie publicată pe afiş şi fotografia secretarului general al PDL, Ioan Oltean, dar a preferat să nu facă acest lucru.

PDL va distribui în colegiile parlamentarilor opoziţiei afişe cu pozele acestor şi mesajele „El este unul dintre chiulangii!”, „Ei fac grevă de lux pe banii tăi!”, într-o acţiune de „informare corectă a opiniei publice” în legătură cu greva opoziţiei, anunţa, săptămâna trecută, secretarul general al PDL, Ioan Oltean.

Acesta spunea, într-o conferinţă de presă, că PDL a decis să declanşeze o „acţiune de informare corectă a opiniei publice” privind greva parlamentară şi va distribui materiale în teritoriu pentru ca oamenii să afle că aceia pe care i-au votat sunt „chiulangii”.

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Povestea lui Mihai, copilul scos dintre dărâmături după explozia din Rahova: „Plâng neîncetat de atunci”. Familia băiatului riscă să rămână pe drumuri
Capital.ro
Rămâi fără permisul de conducere! Regulă nouă pentru șoferii din UE. Interzis să conduci în toate statele membre
Playtech.ro
Cât costă un detector de gaze? Suma este mică pentru cât de mult ajută
Adevarul
Un bloc a luat foc după ce o locatară a încercat să ardă un gândac cu o brichetă și un spray. O mamă a murit în timp ce încerca să-și salveze copilul
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Doru Octavian Dumitru a ajuns în stare gravă la spital! Actorului i s-a făcut rău înaintea unui spectacol
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
”Sinucidere fotbalistică!”. Radu Naum, ȘOCAT de ce se întâmplă la echipa din SuperLiga
MediaFlux
Decizie privind creșterea de taxe și impozite. Consilierul premierului Bolojan pune presiune pe ANAF
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi