Bucureşti: 4.000 de copii vor rămâne fără locuri în grădiniţe

Situaţie gravă în Capitală. 4.000 de copii din Bucureşti vor rămâne şi în acest an fără loc la grupa mică. În aceste condiţii, singura variantă rămâne învăţământul privat, mult prea scump însă pentru unii părinţi.
Romania TV
02 apr. 2012, 15:06
Bucureşti: 4.000 de copii vor rămâne fără locuri în grădiniţe

Pentru o grădiniţă particulară, părinţii plătesc chiar şi 800 de lei pe lună. Programul este de 10 ore, iar copiii primesc trei mese pe zi. În preţ sunt incluse cursuri de dans, de calculatoare, de limbă străină, dar şi excursii.

Cursurile la o grădiniţă privată costă mult prea mult pentru mulţi dintre părinţi. „Diferenţa de preţ este foarte mare. Suntem bugetari şi nu ne putem permite o grădiniţă particulară”, a spus un părinte.

Pe 2 aprilie s-a dat startul la înscrierile în grădiniţă. Copiii cu vârsta de 5 ani au prioritate pentru a urma cel puţin un an în sistemul de învăţământ preşcolar, înainte de a intra în clasa pregătitoare. Apoi urmează cei de 4 şi de 3 ani, iar la sfârşit se vor putea înscrie copiii care împlinesc 2 ani la începutul anului şcolar următor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Anunț oficial despre viitorul lui Cristi Chivu: „În câteva zile va semna contractul până în 2028! Ne-am înțeles!”
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii iau decizia finală. Se face Adunare Generală pentru aceste lucrări
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți