București și Cluj-Napoca, orașele unde vor avea loc primele evenimente-test, cu public

Ministerul Culturii a anunțat luni, că primele evenimente-test cu public vor avea loc în București și Cluj-Napoca, în perioada 14-16 mai.
Ruxandra Rădulescu
10 mai 2021, 22:10
București și Cluj-Napoca, orașele unde vor avea loc primele evenimente-test, cu public

Ministerul Culturii a anunțat luni, în mod oficial, că primele evenimente-test, cu public, se vor desfășura în București și Cluj-Napoca, în perioada 14-16 mai, conform Hotărârii aprobate de Guvern care permite desfășurarea unor astfel de activități culturale.

Primele instituții care vor găzdui evenimente-pilot în interior sunt Opera Națională și Teatrul Național din București, dar și Opera Națională Română din Cluj-Napoca. Opera Română din capitală va organiza de asemenea și un eveniment public în exterior, menționează știripesurse.ro.

Ministerul Culturii a propus ca accesul la evenimentele organizate în interior să fie permis exclusiv persoanele imunizate cu a doua doză de vaccin. În cadrul evenimentelor desfășurate la exterior, vor avea acces persoanele vaccinate, dar și cele care prezintă un test RT-PCR negativ, nu mai vechi de 72 de ore, sau un test antigen efectuat în urmă cu cel mult 24 de ore.

Documentul necesar pentru accesul la evenimente-test

Potrivit Ministerului Culturii, publicul va putea intra la evenimente, în baza actului de identitate, iar informațiile vor fi verificate cu o aplicație pusă la dispoziție de Serviciul de Telecomunicații Speciale.

„Sunt încântat de faptul că cele trei instituții de spectacole din subordinea Ministerului Culturii au răspuns invitației noastre de a organiza aceste evenimente pilot, care vor fi un punct de plecare pentru stabilirea normelor de redeschidere a activității cu publicul în sectoarele cultural-creative. A fost un drum anevoios, dar iată că facem primul pas spre revenirea la normalitatea așa cum o știam înainte de pandemie. Participanții trebuie să știe, însă, că vor fi monitorizați timp de 14 zile pentru a vedea dacă se va înregistra vreun caz de îmbolnăvire sau ne vom bucura de o incidență zero, așa cum s-a întâmplat și în alte programe pilot desfășurate în alte țări”, a afirmat ministrul Culturii Bogdan Gheorghiu.

Calendarul evenimentelor:

14 mai 2021, intervalul 19:00-21:00, „Libera Musica”, eveniment organizat în interior, număr participanți: aprox. 700; Organizator: Opera Națională București;
15 mai 2021, intervalul 19:00-21:00, „Dineu cu proști” de Francis Veber, eveniment organizat în interior, număr participanți: aprox. 800; Organizator: Teatrul Național București;
15 mai 2021, intervalul 19:00-21:00, „FAUST” de Charles Gounod, eveniment organizat în interior, număr participanți: aprox. 800; Organizator: Opera Națională Română Cluj-Napoca;
16 mai 2021, intervalul 19:00-21:00, „Libera Musica”, eveniment organizat în exterior, număr participanți: aprox. 1000; Organizator: Opera Națională București.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Când vor reveni pe teren Mihai Popescu și Ngezana la FCSB? „I s-au făcut infiltrații”. Exclusiv
Capital.ro
Transelectrica: Situația energetică a României este stabilă, în pofida indisponibilizării Unităților 1 și 2 de la Cernavodă
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În ce stare se află femeia din Galați, lovită intenționat cu mașina de soțul ei. Cei doi se aflau în plin proces de divorț
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Nicușor Dan, prima reacție la decizia CCR privind legea ANI: Consider că argumentele din sesizarea mea erau foarte solide. Aștept totuşi motivarea
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat