Bucureştiul, locul 24 în topul destinaţiilor europene de shopping

Pentru turiştii care vin în Europa pentru shopping, Londra este cea mai bună destinaţie din cele 33 de metropole de pe vechiul continent, iar Bucureştiul se clasează pe locul 24, la egalitate cu Sofia, potrivit celei mai noi ediţii a clasamentului 'Globe Shopper City Index', transmite AFP.
Romania TV
16 nov. 2011, 19:45
Bucureştiul, locul 24 în topul destinaţiilor europene de shopping

Conceput de The Economist Intelligence Unit (EIU), la cererea Global Blue, ‘Globe Shopper City Index’ măsoară atractivitatea a 33 de oraşe europene pentru amatorii de shopping, în funcţie de 38 de criterii: numărul de magazine, mărcile, accesibilitatea locurilor, preţurile, oferta de reduceri, diversitatea zonelor de shopping, calitatea serviciilor (programul magazinelor, limbile vorbite), dar şi oferta hotelurilor restaurantelor, evenimentele culturale, transporturile sau climatul.

‘82% din turiştii chinezi plasează shoppingul în fruntea priorităţilor atunci când călătoresc’, subliniază vice-preşedintele Global Blue France, Eric Noyal.

Potrivit acestui clasament, Londra devansează Barcelona, Madrid, Paris şi Roma. Deşi este prima destinaţie turistică mondială, Parisul nu se clasează decât pe locul patru din cauza ofertei hoteliere considerate foarte scumpă. Berlinul se clasează pe locul 6, devansând Lisabona (7), Amsterdam (8), Praga (9) şi Budapesta (10).

Capitala Ungariei se situează înaintea unor metropole precum Milano, Viena şi Moscova. După Bucureşti se clasează oraşe precum Kiev (26), Varşovia (28), Sankt Petersburg (29), Belgrad (31). Ultimele din acest clasament sunt Oslo (32) şi Geneva (33).

‘Marile oraşe din Europa de Vest oferă cea mai mare varietate de magazine şi activităţi culturale însă nu sunt întotdeauna şi cele mai abordabile în termeni de preţuri’, a precizat Harald Langer, şef de proiect la EIU.

Cele 33 de oraşe incluse în acest clasament au fost selecţionate pentru importanţa lor economică şi numărul de vizitatori pe care îl atrag. La alcătuirea clasamentului s-au folosit datele colectate în rândul clienţilor Global Blue, o companie care se ocupă de restituirea taxelor în cazul cumpărătorilor străini.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care au ajuns Andreea Bălan și Victor Cornea după nuntă. A fascinat-o pe artistă
Capital.ro
Capcana permisului de conducere românesc în Spania. Românilor cu rezidență de peste 6 luni li se poate imobiliza mașina
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Putin va fi dat jos de la putere. Gruparea secretă care pregătește revoluția în Rusia
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi