Bugetul de venituri şi cheltuieli rectificat al Loteriei Române, aprobat de Guvern

Bugetul de venituri și cheltuieli al Companiei Naționale "Loteria Română" S.A. a fost adoptat, miercuri, de Guvern, printr-o Hotărâre.
Iulian Tudor
16 dec. 2015, 09:49
Bugetul de venituri şi cheltuieli rectificat al Loteriei Române, aprobat de Guvern

Bugetul de venituri și cheltuieli rectificat pe anul 2015 al Companiei Naționale „Loteria Română” S.A., companie națională aflată sub autoritatea Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc, a fost adoptat astăzi de Guvern, printr-o Hotărâre.

Comparativ cu bugetul de venituri și cheltuieli aprobat anterior, prin HG 167/2015, cel rectificat include o serie de modificări, printre care:

– Cheltuielile cu bunurile și serviciile se diminuează cu 3,558 milioane lei, respectiv cu 4,48% de la 79,456 milioane la 75,895 milioane de lei. Diminuare are loc ca urmare a reducerii cheltuielilor cu serviciile executate de terți din categoria cheltuieli poștale de comunicații și a cheltuielilor privind reevaluarea imobilizărilor corporale și necorporale.

– Cheltuielile cu impozite, taxe și vărsăminte asimilate – se majorează cu 4,559 milioane de lei, respectiv cu 15,53%, de la 29,360 milioane la 33,920 milioane. Majorarea este justificată de instituirea, în cursul anului 2015, a unei taxe suplimentare pentru jocuri de noroc Videoloterie, respectiv taxa pe viciu de 400 euro/aparat/an (taxă suplimentară cuantificată pentru perioada iunie-decembrie la o sumă de 2,527 milioane de lei. Acceeași reglementare instituie și o majorare cu un punct procentual a taxei speciale pentru jocul de noroc Videoloterie de la 2% din încasări la 3% (creștere cuantificată pentru perioada iunie-decembrie la valoarea de 2,032 milioane de lei).

– Cheltuielile cu personalul – se majorează cu 949.000 lei, respectiv cu 0,88%, de la 107,370 milioane lei la 108,319 milioane lei. Creșterea este justificată de punerea în aplicare de către Loteria Română a unei prevederi legale (art 66 din OUG 47/2015), potrivit căreia cheltuielile cu salariile pot fi majorate „cu sumele aferente reîntregirii cheltuielilor cu salariile pentru întregul an 2015, determinate ca urmare a acordării unor creșteri salariale în anul 2014 pentru o fracțiune de an”. Totodată, în structura cheltuielilor de personal se efectuează o mutare a fondurilor aprobate în buget, în sensul că se majorează cheltuielile privind participarea salariaților la profitul obținut în anii 2013, 2014 cu suma de 1,193 milioane lei. Se va pune astfel în aplicare o hotărâre judecătorescă prin care salariații Loteriei au obținut plata participării la profit pentru anii anteriori. Câștigul mediu lunar pe salariat, determinat pe baza cheltuielilor de natură salarială, se majorează cu 0,97%, respectiv cu 24 de lei, de la 2.541 lei la 2.565 lei. Numărul de personal prognozat la finele anului este 2.723.

-Cheltuielile cu majorări și penalități – se majorează cu suma de 9,191 milioane de lei, de la buget zero aprobat, urmare a măsurilor stabilite în urma unui control desfășurat de ANAF.

Profitul brut al Companiei se diminuează cu suma de 14,675 milioane lei, de la 116,778 milioane la 102,103 milioane, justificat de propunerea de majorare a cheltuielilor totale cu aceeași sumă.
Compania Națională „Loteria Română” – S.A. nu prezintă în bugetul de venituri și cheltuieli plăți restante, însă prezintă create restante în sumă de 21,110 milioane lei.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Anunț Registrul Auto Român (RAR) pentru șoferi. Se oprește serviciul de programări online. Când nu va mai fi disponibilă platforma
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?