Bugetul Ministerului Mediului pe 2014, avizat de Comisiile de administraţie publică

Comisiile pentru administraţie publică din Camera Deputaţilor şi Senat au adoptat, vineri, cu majoritate de voturi, înregistrându-se un vot "împotrivă" şi două abţineri, proiectul de buget al Ministerului Mediului pe anul 2014, în forma transmisă de Guvern.
Cristina Dinu
22 nov. 2013, 12:01
Bugetul Ministerului Mediului pe 2014, avizat de Comisiile de administraţie publică

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, nu a fost prezentă la dezbateri, ea fiind reprezentată de secretarul de stat Anne Jugănaru, scrie Mediafax.

Cele 35 de amendamente depuse au fost respinse în bloc, cu majoritate de voturi.

Secretarul de stat în Ministerul Mediului Anne Jugănaru a precizat că în anul 2014 proiectul de buget pentru minister înregistrează o creştere a fondurilor alocate cu 15,59% faţă de anul în curs.

„Vorbim de 2,684 miliarde lei, care se datorează fondurilor necesare pentru asigurarea cofinanţării proiectelor europene”, a precizat Anne Jugănaru.

Ea a menţionat că în proiectul de buget pe 2014 se înregistrează o scădere a cheltuielilor asimilate investiţiilor cu 41,35%, o creştere a fondurilor alocate proiectelor cu finanţare externă nerambursabilă cu 36,06%, o scădere a cheltuielilor de personal cu 4%, o scădere a cheltuielor cu bunuri şi servicii cu 3,76%, o scădere a rambursării creditelor externe cu 3,23%.

Anne Jugănaru a mai spus că Garda de Mediu, aflată în subordinea Ministerului Mediului, are bugetul pe 2014 de 38,4 milioane lei, dintre care un milion de lei reprezintă cheltuieli alocate investiţiilor.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Șoferii trebuie să se prezinte obligatoriu la RAR. Mașinile care nu mai trec ITP-ul. Circulația pe drumurile publice, interzisă
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Cum să supraviețuiești verii toride fără aer condiționat. Metode simple
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!