Bugetul SIE a trecut în comisii, şefii serviciului spun că nu vor avea bani pentru salarii timp de două luni

Comisiile parlamentare reunite de buget-finanţe au dat, marți, raport favorabil pentru bugetul Serviciului de Informații Externe (SIE), cu majoritate de voturi.
Romania TV
12 feb. 2019, 21:35
Bugetul SIE a trecut în comisii, şefii serviciului spun că nu vor avea bani pentru salarii timp de două luni

Bugetul alocat acestui serviciu este de 313,08 milioane de lei, o creștere de 8,4% față de anul trecut, iar creditele de amendament au fost majorate cu 6,17%, la 313,08 de milioane de lei.

Ca urmare a adoptării acestui buget, reprezentanții SIE estimează următorul impact: pentru circa două luni din acest an, salariile și cheltuielile de personal ale serviciului nu vor putea fi acoperite.

Reprezentanții SIE au mai menționat, marți seara, că cifrele din CSAT reprezintă 83% din ceea ce are nevoie serviciul pentru acest an.

Proiectul de buget de stat a fost adoptat vineri de Guvern și trimis Parlamentului. Ședința comună a celor douã camere ale Legislativului pentru dezbaterea și adoptarea proiectului bugetului de stat pe 2019 va începe miercuri, la ora 16.00, votul final fiind programat vineri.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Fostul campion care a ajuns de 13 ori la dezintoxicare. Mama sa i-a cumpărat inclusiv un loc în cimitir, dar finalul a fost unul fericit
Capital.ro
Mii de pensionari riscă să rămână fără pensii. Fondul a pierdut jumătate din economii: Vinovăția urmează să fie stabilită
Playtech.ro
Cutremure succesive în România: unul s-a produs într-o zonă neobișnuită. Ce magnitudine a avut
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Cum arată astăzi Adriela Morar, fosta concurentă de la „Dansez pentru tine”. Cu ce se ocupă în 2025
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul