Buletinul de vot pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale, validat de BEC. Cum arată și care este ordinea candidaților FOTO

Campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale a început oficial. Biroul Electoral Central (BEC) a validat vineri, 9 mai 2025, buletinul de vot, pe care se regăsesc numele lui Nicușor Dan și George Simion. Decizia vine după ce Curtea Constituțională a validat rezultatul primului tur al scrutinului prezidențial.
Irina Dumitrescu
09 mai 2025, 17:37
Buletinul de vot pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale, validat de BEC. Cum arată și care este ordinea candidaților FOTO

Judecătorii CCR au respins, cu unanimitate de voturi, cererea de anulare a alegerilor formulată de candidatul Partidului Noua Românie, Sebastian Popescu. Totodată, judecătorii Curții Constituționale au validat, cu unanimitate de voturi, rezultatul primului tur al alegerilor prezidențiale din 4 mai, iar George Simion și Nicușor Dan vor disputa marea finală pe 18 mai.

Popescu ceruse anularea primului tur de scrutin argumentând că alegerile au fost „viciate” prin împărțirea „manipulatoare” a celor 11 candidați în două categorii – «relevanți» și «irelevanți»”.

Sebastian Constantin Popescu, care a obținut 25.994 de voturi (0,28%) la alegerile de duminică, a contestat legalitatea alegerilor prezidențiale din 4 mai. Acesta a invocat încălcări ale principiilor democratice și ale egalității de șanse în alegeri.

„Prin mesaje repetitive de tipul:„Nu votați pe X, nu are șanse”, „Aplicați votul util”, s-a indus opercepție falsă asupra alegătorilor, determinându-i să renunțe la opțiunile lor reale, încălcându-se astfel Art. 62 din Constituție”, este scris în sesizare.

Acesta a mai acuzat presa că a folosit „practici ilegale de promovare selectivă prin dezbateri electorale organizate discreționar doar cu cei 5 candidați ”relevanți” sau cu reprezentanții acestora, dar și prin difuzareadeștiri zilnice dedicate exclusiv celor 5 candidați, ignorându-i pe ceilalți 6.”

„În perioada campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din 2025, mass-media a prezentat în mod selectiv și denaturat sondaje de opinie, încălcând principiile democraticeși legile electorale. Prin eliminarea candidaților din sondaje, mass-media a transmis publicului că doar anumiți candidați au șanse, determinând alegătorii să renunțe”, mai menționează sesizarea lui Sebastian Popescu.

Vezi și CCR a validat turul întâi al alegerilor prezidențiale. Contestația lui Sebastian Constantin-Popescu a fost respinsă

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
FCSB și Dinamo, blocate pe Arena Națională de Kanye West?! Reacția Primăriei București despre închirierea stadionului pentru un nou mega concert
Capital.ro
Amenințare directă din Rusia după atacul din Galați! Dmitri Medvedev: „Acest lucru se va întâmpla în continuare”
Playtech.ro
Câți bani ai în plus la pensia privată după creșterea record a Pilonului II. Calcul în funcție de fond
Adevarul
Majoritatea ucrainenilor susțin trimiterea de trupe pentru a apăra Polonia, țările baltice și Republica Moldova în cazul unei agresiuni ruse
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Mihai Stoica a pus mâna pe telefon și i-a chemat pe jucători să semneze cu FCSB: ”Gata, e rezolvat tot!”
MediaFlux
Reacția lui Putin după drona căzută la Galați. Rusia nu dă înapoi niciun pas: ”Țările UE ar fi bine să tacă pe acest subiect”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți